Pendarovski: Bullgarët maqedonas zgjodhën rrugën e gabuar

Bullgarët maqedonas nuk e kuptojnë që në fillim, edhe pse janë pritur nga unë dhe autoritetet e tjera shtetërore, se sipas marrëveshjes dypalëshe me Bullgarinë dhe sipas të gjitha normave ndërkombëtare, qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të kërkojnë të drejtat e tyre. këtu në institucionet maqedonase, sigurisht nëse mendojnë se janë të kërcënuar, thotë presidenti Stevo Pendarovski.

- Fatkeqësisht, ata morën rrugën e kundërt dhe mendoj se zgjodhën rrugën e gabuar, që nuk do të thotë se institucionet maqedonase nuk do t'i mbrojnë të drejtat e tyre. Ata po humbasin kohën duke biseduar me institucionet evropiane dhe me Gjykatën në Strasburg, e para kësaj nuk kanë kërkuar ndihmë nga institucionet në Shkup, tha Pendarovski në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin hungarez Novak, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për koment. kërkesat e bullgarëve maqedonas pas ngjarjeve të 4 shkurtit, Maqedonia të dënohet.

Presidenti vlerëson se marrëdhëniet me Bullgarinë janë përkeqësuar së fundmi, pasi patëm një qetësi të caktuar pas pranimit të kornizës së negociatave vitin e kaluar.

- Fatkeqësisht, ditëlindja e Goce Dellçevit u përdor nga pala tjetër për të ngritur tensione, të cilat, sipas meje, ishin të panevojshme. Më 4 shkurt ne si vend e kaluam provimin 100 për qind dhe treguam se si duhet bërë duke respektuar të drejtat e njerëzve për të respektuar revolucionarin e madh, duke izoluar të gjithë ata që vijnë me qëllime të këqija. Ata që duan të sulmojnë policinë, natyrisht, fitojnë një akuzë për kundërvajtje dhe dëbim. Çdo shtet evropian e bën atë në mënyrë identike, tha Pendarovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës