Pendarovski: Do t'i bashkohem VMRO-DPMNE-së nëse maqedonasit përfshihen në Kushtetutën bullgare

Stevo Pendarovski, pasi mori mbështetjen e LSDM-së në kandidaturën për mandatin e dytë presidencial sonte në Kongresin e partisë, theksoi se “nëse VMRO-DPMNE arrin t'i detyrojë bullgarët të ndryshojnë Kushtetutën e tyre dhe nëse pasojnë, maqedonasit do të njihen. në Bullgari si pakicë do të jetë i pari që do t'i bashkohet VMRO-DPMNE-së”.

Është çështje e bisedës së fëmijëve, shtoi Pendarovski.

Pres fitore të dyfishtë, sepse qytetarët e Maqedonisë e dinë se alternativa ndaj asaj që po ofrojmë, me të gjitha gabimet që i pranojmë dhe për të cilat kemi kërkuar falje publike dhe do të kërkojmë falje, është shteti i robëruar, është keqpërdorimi i administratës së atyre. të cilët nuk janë të tyre, krim i përmasave të mëdha dhe izolim total i shtetit nga integrimet euroatlantike, tha Pendarovski.

Ai shtoi se me alternativë Maqedonia do të jetë në margjinat e Evropës dhe nuk do të bëhet kurrë pjesë e BE-së.

Teza e tyre është, së pari do të vijmë në pushtet, do të mundohemi ta vendosim ekonomikisht Maqedoninë në baza të shëndosha dhe ata u thonë ambasadorëve të huaj, në gjysmën e dytë të mandatit tonë, do të përpiqemi të arrijmë marrëveshje me bullgarët. Në çfarë mënyre - në atë mënyrë që ne do t'i detyrojmë bullgarët të ndryshojnë Kushtetutën e tyre, në mënyrë që maqedonasit tanë që jetojnë atje të njihen. Nga këtu po u them, nëse arrijnë t'i fusin maqedonasit në Kushtetutën e Bullgarisë, t'i detyrojnë bullgarët të ndryshojnë Kushtetutën e tyre dhe nëse maqedonasit që janë atje në një numër të madh ia dalin, të njihen si pakicë kombëtare, unë do të bëhu i pari që iu bashkua VMRO-DPMNE-së. Dhe bëhet fjalë për biseda të fëmijëve, tha Pendarovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës