Pendarovski: Kemi ndërtuar një mirëkuptim të ndërsjellë se Maqedonia është vendi i të gjithë atyre që jetojnë në të, se këtu askush nuk është shef dhe askush nuk është qiramarrës

Stevo Pendarovski në mitingun në Qendër/Foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Në shtatë vitet e gjysmë të fundit, Maqedonia ka pasur marrëdhënie relativisht të qëndrueshme ndëretnike, tha kandidati për president Stevo Pendarovski në një tubim qytetar në komunën Qendër.

“Kujtimet gjatë regjimit të përleshjeve në transportin publik, nga përleshjet në Calais, kur dy bashkësitë etnike, rinia e atyre bashkësive etnike u përplasën, tani nuk ka gjëra të tilla. Rastet individuale po, por në nivel sistemik nuk është më kështu. Pse? Sepse ne kemi një marrëveshje të tillë, ne kemi një kuptim të tillë që Maqedonia është vendi i të gjithë atyre që jetojnë në të dhe se askush këtu nuk është shefi, jo qiramarrësi. Të gjithë jemi të barabartë dhe të barabartë, kështu ka qenë dhe kështu do të mbetet”, tha Pendarovski.

Ai ka theksuar se e ka mbajtur premtimin e dhënë pesë vite më parë se do të jetë një president që do të bashkohet dhe jo ai që do të thellojë ndarjet në shoqëri.

“Kam bërë një premtim para 5 vitesh këtu dhe 10 vite më parë edhe në të njëjtin vend dhe kudo në Maqedoni ku kam shkuar, se do të jem president i të gjithëve, se nuk do të thelloj ndarjet, nuk do të stimuloj përçarje, se çdo qytetari i Maqedonisë do të ishte njëlloj i afërt me presidentin dhe presidenti do të përpiqet t'u ndihmojë të gjithëve, pavarësisht nga përkatësia etnike, fetare, partiake”, përfundoi Pendarovski.

Ai iu referua edhe të arriturave të qeverisë së LSDM-së, anëtarësimit në aleancën NATO dhe shkrirjes së procesit për anëtarësim të vendit në BE.

“Ditën tjetër ne shënuam katër vjet nga hyrja jonë në atë organizatë që është aleanca më e fuqishme ushtarako-politike në historinë e njerëzimit, në të cilën të gjithë anëtarët janë të sigurt për të ardhmen e tyre, sepse në këtë moment vetë organizata garanton kufijtë. integriteti territorial dhe sovraniteti i secilit prej anëtarëve”, theksoi Pendarovski.

Stevo Pendarovski
Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

“Gjëja e dytë që ky grup politik bëri pas shumë vitesh, që kërkonte shumë guxim, që kërkonte shumë mendim, që kërkonte negociata të gjata, që kërkonin peshimin e argumenteve pro apo kundër, është fillimi i negociatave për anëtarësim në BE pas 17 vitesh. pret. Ne bëmë një marrëveshje si në rastin e NATO-s ashtu edhe në rastin e Bashkimit Evropian me fqinjët tanë. Ato ishin kompromise të vështira, por ne nuk menduam për vlerësimin tonë”, tha Pendarovski, duke shtuar se këtë e bënë sepse menduan për gjeneratat e reja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës