Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova sërish në “garën për Vodno”

Pretendentët e vjetër e të ri Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova, mjekët Bujar Osmani dhe Arben Taravari dhe kolegu i tyre Velo Markovski, pastaj drejtuesit e ZNAM dhe GROM, Maxim Dimitrievski dhe Stevçe Jakimovski, si dhe Biljana Vankovska, të mbështetur nga Levica, por edhe nga Mercy Smailovic, një propozim i Bashkimit Demokratik Boshnjak, janë gjithsej nëntë kandidatë, të cilët përbëjnë garën më të madhe për president të vendit deri më tani.

Me siguri do të ndodhë sërish me Maqedoninë rishfaqjen e zgjedhjeve presidenciale nga viti 2019, sepse favoritët e LSDM-së në pushtet dhe opozitës VMRO-DPMNE për kryetar të shtetit dhe për zgjedhjet e 24 prillit dhe 8 majit (raundi i dytë), janë presidenti aktual Stevo Pendarovski dhe deputetja Gordana Siljanovska-Davkova.

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale do të kenë më së shumti pretendentë për postin prestigjioz deri më tani, pasi në garë hynë nëntë kandidatë. Përderisa betejën në bllokun politik maqedonas do ta udhëheqin kandidatët vjetër-ri, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova, në bllokun shqiptar do të përplasen dy mjekë - Bujar Osmani nga BDI dhe Arben Taravari nga koalicioni "Vredi".
Në garën për kryetar të shtetit janë të përfshirë kryetari i GROM-it Stevçe Jakimovski, profesoresha universitare Biljana Vankovska, e cila përkrahet nga e majta, pastaj Mersiha Smailoviq nga Bashkimi Demokratik Boshnjak, Maxim Dimitrievski nga ZNAM dhe mjeku Velo Markovski. Deri më tani, për zgjedhjet presidenciale ka pasur më së shumti shtatë kandidatë - në zgjedhjet e vitit 2009.

Partitë më të mëdha VMRO-DPMNE dhe LSDM i shpallën kandidatët për ulësen presidenciale një ditë para fillimit të afatit për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët për president.
Pendarovski për mandatin e dytë ka marrë mbështetjen e kryesisë më të lartë të LSDM-së, ndërsa kandidatja e vetme e regjistruar në njoftimin publik të VMRO-DPMNE-së është Siljanovska Davkova.
Nga LSDM-ja informuan se në një mbledhje udhëheqëse është vendosur që Pendarovski të përkrahet si kandidat për kryetar të shtetit. Këto ditë LSDM do të ketë takime me partnerët e koalicionit, ndërsa më 3 mars do të jetë konventa zyrtare promovuese.

- Pendarovski është kandidati fitues, me kapacitetin më të madh të koalicionit, i cili së bashku me LSDM-në dhe partitë nga blloku progresiv, demokratik fuqishëm e ndan vizionin për të ardhmen evropiane të shtetit. Ai në mandatin aktual e riktheu integritetin dhe besueshmërinë e institucionit të presidentit dhe tregoi se çfarë do të thotë të jesh president për të gjithë qytetarët – thonë nga LSDM.

VMRO-DPMNE njoftoi se vetëm Siljanovska-Davkova ka aplikuar për shpalljen publike të partisë për kryetare të shtetit. Për kandidaturën e saj do të vendoset më 2 mars në Konventën e VMRO-DPMNE-së.
Siljanovska-Davkova, në shoqërinë e grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së, të cilin e falënderoi për grumbullimin e 30 nënshkrimeve për kandidaturën e saj, deklaroi se nuk do të jetë monarke republikane, por do t'i trajtojë qytetarët si njerëz, individë, anëtarë të ndryshëm. komunitetet. Ajo bëri të ditur se do të mbledhë edhe 10.000 mijë nënshkrime qytetare për të qenë në pozitë të barabartë me kandidatët e tjerë.

- Unë premtoj, nëse bëhem president, kandidatët e mi do të jenë më të mirët në Gjykatën Kushtetuese, më të mirët në Këshillin Gjyqësor, se ambasadorët do të rekrutohen në bazë të kompetencës dhe ekspertizës, jo sipas përkatësisë partiake. Nuk duhet të habiteni nëse më shihni në një protestë me grupe të margjinalizuara në rreshtin e parë - tha Siljanovska-Davkova.

Ajo thekson se është koha për një dimension femëror në politikë, për konsensus pavarësisht përkatësisë partiake, etnike, fetare e të tjera.

Kreu i BDI-së, nga ana tjetër, përmes një video-adrese në Facebook e promovon ministrin e Jashtëm Bujar Osmani për kandidat presidencial të BDI-së. Ai nga Mala Reçica u bëri thirrje qytetarëve që të bashkohen për referendumin më të rëndësishëm dhe t'i thonë “JO Rusisë, PO Evropës”.

- Bujari është dëshmuar në skenën vendase dhe ndërkombëtare dhe ka fituar betejën kundër Rusisë. Ai ishte gjithashtu pjesë e ekipit tonë për ndryshimet kushtetuese, anëtarësimin në NATO dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Me Bujarin fillojmë referendumin më të rëndësishëm të kohës sonë dhe betejën e radhës për të fituar besimin tuaj për të zgjedhur presidentin në Kuvend me dy të tretat e shumicës dhe me shumicën e Badenterit, për të realizuar vizionin tonë për një president konsensual. Besimi juaj do të na mundësojë që me hapjen e Kushtetutës të zbatojmë Marrëveshjen me Bullgarinë dhe të zhbllokojmë integrimet evropiane dhe kështu t'i themi Rusisë të largohet - tha Ahmeti.

Mbrëmë GROM-i i dha përkrahje kryetarit të partisë dhe kryetarit të Komunës së Karposhit, Stevço Jakimovski.
Kryetari i komunës së Kumanovës Maksim Dimitrievski është propozuar për kandidat për kryetar nga Lëvizja DI DI – Për Maqedoninë tonë. Zëdhënësi i partisë Nikolla Memov tha se Maqedonia ka nevojë për një baba të kombit, një mbrojtës të identitetit dhe një mbrojtës të historisë.

- Maqedonia ka nevojë për parashikueshmëri, shpresë, stabilitet, siguri, drejtësi dhe të ardhme. Maqedonia ka nevojë për një president që do të japë maksimumin për të. Maqedonia ka nevojë për Maksim Dimitrievski. Në këto zgjedhje për herë të parë qytetarët do të kenë mundësinë të votojnë për një opsion të caktuar, dhe jo si më parë ta votojnë kundër. Është koha e fundit që në skenën politike në Maqedoni të ndodhë ndryshimi i vërtetë - tha ai.

Afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët për president dhe për kandidatë për deputetë fillon nesër dhe do të zgjasë deri më 8 mars, sipas orareve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Kur parashtruesi i listës së kandidatëve për president është një grup votuesish, është e nevojshme të mblidhen së paku 10.000 nënshkrime nga zgjedhësit e regjistruar në Listën Zgjedhore, ndërsa kur paraqitësi i listës së kandidatëve për president janë deputetë, është e nevojshme që mbledhin të paktën 30 nënshkrime nga deputetët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës