Pendarovski: Dy gjëra janë kyçe për Maqedoninë – marrëdhëniet e qëndrueshme ndëretnike dhe integrimi i vendit në BE

Kandidati për kryetar të LSDM-së, Stevo Pendrovski, sot në kuadër të fushatës parazgjedhore ka zhvilluar takime me qytetarët e rajonit të Tetovës. Pendarovski pasdite ua prezantoi programin e tij banorëve të Zhelinës, Jegunovcit dhe Tearcës.

- Dy gjëra janë kyçe për Maqedoninë - marrëdhëniet e qëndrueshme ndëretnike dhe integrimi i vendit në Bashkimin Evropian. Kam treguar se në pesë vitet e fundit nuk kam devijuar nga këto vlera. Unë kam qenë president i të gjithë qytetarëve, duke e futur vendin në familjen euroatlantike, tha Pendarovski nga Tearca.

Në Jegunovc, para qytetarëve, Pendarovski tha se shoqëria e ndërtuar me marrëdhënie stabile ndëretnike rezulton në shtet për të gjithë, qytetarë të barabartë dhe të barabartë.

- Në mandatin e dytë do të vazhdoj të jem president që bashkon dhe president që kujdeset për të gjithë qytetarët. Numri 1 për trajtim të barabartë pavarësisht përkatësisë fetare, etnike apo partiake, theksoi Pendarovski.

Në Zhelino, Pendarovski kërkoi mbështetje më 24 prill duke zgjedhur numrin 1 për të forcuar bashkëjetesën në shtet.

- Në mandatin tim të parë nuk kam kontribuar në prishjen e marrëdhënieve ndëretnike dhe të paqes në vend. Të gjithë qytetarët i kam trajtuar në mënyrë të barabartë pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike, fetare apo partiake. Kështu do të vazhdoj të punoj dhe t'i shërbej të gjithëve me përgjegjësi, theksoi kandidati për president në Zhelinë.

Aktivitetet e Pendarovskit në Tetovsko përfundojnë sonte me mitingje në Bërvenicë dhe Tetovë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës