Pendarovski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë kusht për hyrje në BE

Kandidati për president Stevo Pendarovski në një debat në MTV/Foto: Screenshot

Ai theksoi se kushti për të hyrë në BE është i qartë, se nuk ka rrugë tjetër, dhe bëri një krahasim me pranimin e Maqedonisë në Kombet e Bashkuara.

Duke iu referuar marrëdhënieve me fqinjët, kandidati për president Stevo Pendarovski në debatin në MTV tha se në kornizën e negociatave evropiane gjithmonë ka pasur një klauzolë rajonale.

“Marrëveshja me Bullgarinë përmendet në kuadrin e negociatave evropiane. Që nga viti 1997 ka një klauzolë rajonale sa herë që shkoni në BE, çdo herë. Dhe në të njëjtën fjali në kornizën negociatore evropiane për ne ku përmendet Bullgaria, u përmend edhe Marrëveshja e Prespës dhe Marrëveshja Kornizë e Ohrit”, tha Pendarovski.

Ai theksoi se kushti për të hyrë në BE është i qartë, se nuk ka rrugë tjetër, dhe bëri një krahasim me pranimin e Maqedonisë në Kombet e Bashkuara.

“Ne mund të kthehemi shumë prapa në histori. Që nga anëtarësimi ynë në Kombet e Bashkuara, të gjithë e dimë, ekzistojnë katër kushte për t'u anëtarësuar në OKB. E pesta u shpik për ne dhe ne ishim ish-republikë jugosllave për 25 vjet. Ne shkojme sa te mundemi ne jemi vend i vogel, nuk duhet te gjunzohemi fare dhe te na rrihet kush vjen, i themi njeri-tjetrit argumentet tona, por nese dikush me thote se mund t'i kishim thene te na pranonin si Republike. të Maqedonisë në vitin 1993, kjo ishte e pamundur edhe pse atëherë kishte njerëz që komplotuan kundër saj, por tani shtrohet pyetja se a do të kishte diçka në vend nëse nuk do të ishim anëtar i Kombeve të Bashkuara”, theksoi Pendarovski.

 

Në debatin presidencial – këndvështrime të ndryshme për Kornizën Negociatore

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës