Pelisteri barazoi në serinë finale ndaj MZT Shkup Aerodrom

Në vazhdim Pelister arriti të rrëzojë MZT Shkup Aerodrom / Foto: kfsm.mk

Në Manastir u luajt një zgjatje prej pesë minutash dhe në të basketbollistet e Pelister ishin më të mira se MZT Aeroprom Shkup (82:79) për barazimin 1:1 në serinë finale të play-off-it të kampionatit të Maqedonisë.

Skuadra vendase që kishte mbështetjen Salla “Boro Çurlevski”. mori një avantazh fillestar, i cili në fund të çerekut të parë ishte 20:15.

Në mesin e tremujorit të dytë, Manastirët kishin edhe më shumë (31: 23), pasuar nga një seri prej gjashtë pikësh e “metalistëve” për një negativ prej katër pikësh (29:33) më pak se tre minuta para përfundimit të pjesës së parë. Bardhezinjtë bënë një tjetër presion, i cili rezultoi në rikthimin e epërsisë (39: 31).

Në vazhdim pritej një “kthim” i ri i mbrojtësit të trofeut. Dhe “bardheblutë” ia dolën me sukses në pjesën e tretë të lojës në të cilën kompensuan humbjen dhe patën rezultat të barabartë pas 30 minutash lojë. (51: 51).

Në vazhdim Pelisteri shënoi gjashtë pikë në seri, për 57:51 për pak më shumë se një minutë, bëri që Aleksandar Petrovi të thërrasë time-out.

Pelisteri mbajti një diferencë pozitive prej 5-6 pikësh, por e humbi në 90 sekondat e fundit të ndeshjes. В. Stojanovski reduktoi me një trefish 70:68. Nikoqiri nuk e realizoi sulmin e radhës, ndaj vijon një barazim i ri me dy gjuajtje të lira nga Ivy. Të dyja skuadrat patën një fitore në sulm në fund të 40 minutave të rregullta, por nuk e realizuan, kështu që ndeshja vazhdoi për pesë minuta.

Nervozizmi u rrit, të dyja skuadrat ndryshuan epërsinë, 22 sekonda para sirenës, Dejvis solli barazimin 79:79. Heroi i Pelisterit ishte Malesheviq, i cili goditi tre gjuajtje të lira, duke sjellë 82:79 për triumf.

Me gjuajtësit në ekipin fitues Malesheviq pati 20 pikë, 13 kërcime dhe gjashtë asistime, ndërsa në anën e kundërt 16 kosha ishin punë e В. Stojanovski. Ndeshja e tretë e serisë finale do të luhet më 7 qershor (e martë), në ora 18.30, në Shkup, ku nikoqir do të jetë MZT në SC “Jane Sandanski.