Inspektimi i tregut nuk mbyll dot “Intermezzo” dhe “Mosh”, nuk ka shefa që t’u dorëzojë zgjidhjet.

"Vula" e "Intermezzo" e vendosur nga Inspektorati i Tregut në vitin 2020

Dhe një javë të tërë pasi inspektorët e tregut i dënuan me gjobë dhe ndalim pune për dhjetë ditë, kafenetë e Shkupit “Intermezzo” dhe “Mosh” vazhdojnë të punojnë, shkruhet “SDK.mk".

Ata nuk burgosen edhe pse u gjobitën të premten e kaluar për mosrespektim të orarit të punës dhe muzikë shumë të lartë edhe pas orës 1 të mëngjesit. Pas një numri të madh ankesash të qytetarëve, në një aksion të përbashkët të Inspeksionit të Tregut dhe Komunës Qendër, inspektorët kanë hyrë në kafene rreth orës 1.30:XNUMX të pasdites dhe kanë konstatuar se po shkelin orarin e punës. Por nga ajo kohë ka kaluar një javë dhe lokalet ende nuk janë vulosur pasi pronarët nuk i pranojnë zgjidhjet dhe nuk lejojnë mbylljen e tyre, shkruhet “SDK.mk". .

Drejtori i Inspektimit të Tregut Goran Trajkovski pretendon se lokalet do të mbyllen dhe se duhet të respektojnë procedurat ligjore.

“Meqë shefat nuk duan t’i marrin zgjidhjet, i kemi dërguar me korrier. Tani presin afatin që të mbyllen dhe nëse nuk e bëjnë do të vulosen nga ne. Nuk do të ketë lëshime, të gjithë duhet ta respektojnë ligjin dhe kështu do të jetë edhe në këtë rast”, thotë Trajkovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës