Pavel pretendon se nëse aleatët perëndimorë nuk rrisin mbështetjen e tyre për Ukrainën, do të jetë një avantazh për Putinin

Petr Pavel / Foto EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Presidenti rus Vladimir Putin mund të fitojë dorën e sipërme në luftën kundër Ukrainës gjatë vitit të ardhshëm nëse aleatët perëndimorë të Kievit nuk e rrisin mbështetjen e tyre ushtarake, tha presidenti çek Petr Pavel.

"Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse t'i japim Ukrainës gjithçka që i nevojitet për të pasur sukses në misionin e saj për të rivendosur sovranitetin dhe kontrollin e kufijve të saj." Çdo gjë më pak do të jetë dështimi ynë”, tha ai në një intervistë për Corriere della Sera italiane.

Zyrtarët në Kiev janë ankuar prej kohësh për dërgimin e ngadaltë të armëve dhe formave të tjera të ndihmës të premtuara nga vendet perëndimore. Rusia gjithashtu ka filluar të mbështetet tek aleatët e saj ushtarakë, përfshirë Korenë e Veriut dhe Iranin, për të grumbulluar artileri dhe armë përpara muajve brutal të dimrit.

"Nëse humbasim mundësinë për të ruajtur mbështetjen tonë për Ukrainën, viti i ardhshëm mund të jetë edhe më i favorshëm për Moskën," tha Pavel. "Ky vit është vendimtar për hedhjen e themeleve për sukses." Viti i ardhshëm do të jetë më i ndërlikuar.

“Fatkeqësisht, dërgesat tona të pajisjeve ushtarake nuk janë të mjaftueshme për të lejuar Ukrainën të vazhdojë operacionin me intensitet të lartë”, shtoi lideri çek, duke theksuar se aleatët evropianë nuk i kanë përmbushur “premtimet” e tyre për të furnizuar Ukrainën me predha artilerie.

Pavel shtoi se Putini ndoshta ka përfituar javët e fundit nga konflikti në Rripin e Gazës. Ai gjithashtu thotë se nuk beson se Ukraina aktualisht mund të fitojë "epërsi ushtarake" ndaj Rusisë, duke shtuar se "koha tani është në anën e Rusisë".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës