Pavel kritikoi aleatët e NATO-s për thyerjen e premtimeve të tyre ndaj Ukrainës

Petr Pavel / Foto EPA-EFE/KRISHTIAN BRUNA

Presidenti i Republikës Çeke, Petr Pavel, sot në Itali kritikoi aleatët e NATO-s, duke vlerësuar se ata tradhtuan premtimet e bëra ndaj Ukrainës dhe kështu e vështirësuan kundërsulmin e saj dhe se Perëndimi duhet t'i japë Kievit gjithçka që i nevojitet për të rikthyer. sovranitetin dhe vendosjen e kontrollit të kufijve të saj.

“Çdo gjë më pak se kaq do të ishte humbja jonë. Dhe një fitore ruse në të ardhmen do të kthehej kundër nesh, sepse do të forconte besimin e tyre se ata mund t'i arrijnë qëllimet e tyre me forcë dhe do të inkurajonte të gjitha regjimet në botë të llogarisin në dobësinë e demokracive perëndimore", tha Pavel në një intervistë për Gazeta italiane Corriere.punon Serra”.

Pavel, i cili më parë drejtoi Komitetin Ushtarak të NATO-s, paralajmëroi se Perëndimi nuk e kishte mbajtur premtimin ndaj Ukrainës për të furnizuar me municion artilerie dhe sugjeroi se trajnimi i pilotëve të avionëve luftarakë amerikanë F-16 po shkonte më ngadalë se sa pritej dhe se Gjermania hezitonte të dërgonte "Taurus". "Raketat, të cilat pret Ukraina, raportojnë mediat çeke.

“Kjo shkakton një çekuilibër në dërgesat dhe pasiguria nga pala ukrainase nuk është një bazë e mirë për planifikimin ushtarak. Këtë vit, Ukraina pati një shans për vetëm një kundërsulm të madh. "Ato janë të shtrenjta, të mundimshme dhe afatgjata, dy ose tre kundërsulme nuk mund të kryhen gjatë një viti," tha Pavel.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës