Parisi i kërkoi Beogradit dhe Prishtinës të marrin masat e nevojshme për të ulur tensionet

Ministria e Punëve të Jashtme të Francës shprehu solidaritetin me ushtarët e misionit të KFOR-it të cilët u plagosën dje në Zveçanë dhe u bëri thirrje palëve, veçanërisht Qeverisë së Kosovës që të ndërmarrin masa për qetësimin e tensioneve.

“Franca shpreh solidaritetin e plotë me ushtarët e misionit të KFOR-it, disa pjesëtarë të të cilit u plagosën sot gjatë konfliktit në veri të Kosovës kur ata ndërhynë në ekzekutimin e misionit të tyre ndërmjet protestuesve serbë dhe forcave të policisë së Kosovës”, tha ministria. Cicëroj.

Ministria franceze ftoi Beogradin dhe Prishtinën që të kthehen në tryezën e bisedimeve dhe të gjejnë një zgjidhje në kuadër të dialogut.

“Ne e dënojmë ashpër dhunën dhe u bëjmë thirrje palëve, veçanërisht Qeverisë së Kosovës, që menjëherë të ndërmarrin masat e nevojshme për uljen e tensioneve. Më shumë se kurrë është e nevojshme që Prishtina dhe Beogradi të tregojnë përgjegjësi duke iu rikthyer negociatave. një tryezë me qëndrim kompromisi në shërbim të paqes dhe prosperitetit të qytetarëve të Serbisë dhe Kosovës”, shtoi ministria franceze.

Ata thonë se stabiliteti rajonal nuk mund të tolerohet në një kontekst kritik ndërkombëtar dhe se është çështje e sigurisë evropiane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës