Altari papal u spërkat me ujë të shenjtë pasi një burrë lakuriq hyri në të

Foto: Twitter

Priftërinjtë mbajtën një ritual të veçantë “pastrimi” në altarin kryesor të bazilikës së Shën Pjetrit, i cili përdoret edhe nga Papa Françesku, pasi hapësira u përdhos të dielën nga një burrë që u shfaq aty lakuriq për të protestuar kundër luftës në Ukrainë.

Në meshën e lutjes të udhëhequr nga Kardinali Mauro Gambetti burri, një shtetas polak, u zhvesh dhe qëndroi para altarit të bazilikës të enjten. Në shpinë të tij shkruhej "shpëtoni fëmijët e Ukrainës".

Sigurimi i Vatikanit ia dorëzoi protestuesin policisë italiane, e cila e ndaloi dhe ndërkohë e dëboi nga Italia.

Gambetti tha se burri kishte bërë një "gjest të gabuar dhe të papërshtatshëm, i cili është për të ardhur keq", në mënyrë që të tërhiqte vëmendjen ndaj viktimave të luftës.

Një burim nga Vatikani bën me dije se gjatë incidentit, protestuesi ka vetëshkaktuar gërvishtje në trup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës