Papa ka pneumoni, nuk do të shkojë në konferencën e klimës COP28 në Dubai

Foto: EPA-EFE / Riccardo Antimiani

Papa Françesku, pas urdhrit të mjekut, anuloi udhëtimin e tij në Dubai, ku duhej të merrte pjesë në konferencën e klimës COP28 të Kombeve të Bashkuara, sipas urdhrit të një mjeku, njoftoi sot Vatikani.

Papa, i cili po shërohet nga gripi dhe pneumonia, ishte planifikuar të fliste në konferencë të shtunën në mëngjes dhe të hapte pavijonin fetar të dielën.

Ai pardje njoftoi se kishte pneumoni, por më pas tha se ende ka në plan të shkojë në Dubai.

Por sot Papa Françesku e pranoi rekomandimin e mjekut me keqardhje të madhe dhe për këtë arsye udhëtimi është anuluar”, tha zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni.

Konferenca e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (COP28) fillon të enjten dhe do të zgjasë deri të martën, më 12 dhjetor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës