Ikona e punk-ut, John Lydon, nuk do të përfaqësojë Irlandën në Eurovizion

Foto: EPA-EFE / FACUNDO ARRIZABALAGA

Banda "Rinia e egër" është zgjedhur për të mbajtur flamurin irlandez në një konkurs muzikor në maj në Liverpool. Në natën e parë gjysmëfinale do të përballen me përfaqësues të 14 shteteve dhe 10 më të suksesshmit do të kalojnë në finale.

John Lydon, ish-frontmeni i grupit "Pistoleta seksi", nuk arriti të fitojë konkursin për të përfaqësuar Republikën e Irlandës në Eurovizionin e këtij viti.

67-vjeçari shpresonte që kënga “Hawaii”, për bashkëshorten e tij Nora, e cila vuan nga Alzheimer, mund të fitonte dhe t’i “sjellte vëmendjen” sëmundjes.

Edhe pse përfaqësuesit e Irlandës e kanë fituar Eurovizionin shtatë herë, që nga viti 2013 kanë qenë të pafat dhe kanë kaluar vetëm dy herë në finalen e madhe.

Në një deklaratë pas shpalljes së fituesit, këngëtarja e grupit “Wild Youth” tha:

“Po dridhem, shpresoj të jemi sa më mirë”.

Grupi më parë ka bërë turne me Lewis Capaldi, Niall Horan и Script dhe besohet të jetë grupi tjetër i madh që do të largohet nga Irlanda pas disa vitesh.

Fituesi u zgjodh nga teleshikuesit, si dhe nga një juri kombëtare dhe ndërkombëtare e përbërë nga ekspertë të muzikës.

Në fund rezultati u vendos nga vota e publikut dhe “Rinia e egër” ishte në një betejë të ngushtë me një tjetër artist, pasi të dy patën mbështetjen e gjyqtarëve.

Sërish e preferuara: Ukraina është e para në listën e basteshkruesve që fitojnë Eurovision Song Contest

FOTO | Është publikuar slogani dhe logoja e Eurovizionit të këtij viti

VIDEO | “Mamim”: Tijana Dapçeviq do ta provojë sërish fatin në Eurovizionin Serb

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës