Panik në nëntokën serbe - mafioz Luka Bojoviq kthehet pas 10 vitesh në robëri në Spanjë

Bojović në gjyq në Spanjë / foto: Profimedia

Luka Bojoviç, i cili ishte në burg në Spanjë që nga shkurti i vitit 2012, sot duhet të kthehet në Serbi, ku do të jetë i lirë, pasi ndaj tij nuk po zhvillohet asnjë procedurë penale.

Luka, djali i drejtorit legjendar të kopshtit zoologjik të Beogradit Vuk Bojoviq, është i pranishëm në nëntokën kriminale në Serbi që nga vitet e 90-ta, kur së bashku me Milorad Ulemek-Legia ishte pjesëtar i formacionit paraushtarak “Tigris” të Zeljko Raznatovic-Arkan. Para se të arrestohej në Spanjë, Bojoviç konsiderohej një nga lojtarët kryesorë në botën kriminale ballkanike. vëllai i tij, Nikolla Bojoviq, i cili nuk ishte i përfshirë në krim, u vra në vitin 2014 kur një sulmues hapi zjarr në një rrugë në Beograd. Më pas autori u dënua me 35 vite burg për vrasjen. Ndërsa Luka Bojoviq ishte në burg, babai i tij vdiq dhe avokati i tij u vra. Humbën jetën edhe disa bashkëpunëtorë dhe miq të ngushtë të Bojoviqit.

Në Spanjë ai u dënua me 18 vjet burg për posedim të shumave të mëdha parash dhe armësh. Megjithatë, autoritetet spanjolle e liruan me kusht pas dhjetë vitesh, duke e dëbuar nga vendi. Mediat serbe shkruajnë se rikthimi i Luka Bojoviqit po shkakton ankth të madh në nëntokë, pasi askush nuk e di se çfarë të presë prej tij dhe ekziston frika se mund të hakmerret.

Detajet e deportimit të tij në Serbi mbahen në sekretin më të rreptë. Bozidar Spasic, ish-anëtar i Shërbimit të Sigurimit të Shtetit, për portalin "Ekspres“Zbuloi një pjesë të procedurës që do të kalojë Bojoviq gjatë rrugës nga Madridi në Beograd.

“Për ta marrë në Madrid kanë shkuar një inspektor i policisë së Beogradit dhe një inspektor i Interpolit, të cilët do ta shoqërojnë në aeroplan deri në aeroportin e Beogradit. Pas mbërritjes në Serbi, Luka do të dërgohet në komisariatin e aeroportit dhe atje do të kenë një intervistë informative me të, kryesisht për shkak se nuk ka dokumente me vete. Pastaj Bojoviq mund të dërgohet në ambientet e policisë së Beogradit, ku me siguri do t'i prezantohen informacione të caktuara për faktin se grupe të caktuara kriminale presin këtu provat e tij në aspektin e përballjes apo hakmarrjes, në mënyrë që ai të kujdeset për sigurinë e tij”, thotë ai. Spasic.

Kundër Bojoviqit nuk do të ketë absolutisht asnjë masë nga shteti dhe policia, duke pasur parasysh se ndaj tij nuk ka asnjë procedurë penale në Serbi, por sipas Spasiqit, lirimi i Bojoviqit shkakton “turbullime tektonike” në rajon.

“Luka Bojoviq nuk ka të drejtë në mbrojtje policore sepse policia nuk ka njohuri konkrete se dikush do ta vrasë Bojoviqin, por ka njohuri të përgjithshme se ardhja e tij në Serbi shkakton shqetësime tektonike dhe se është një “bombë” kriminale në vendin tonë. zonave. Në të gjithë Beogradin u përhapën thashethemet se do ta vrisnin në varreza, në rrugë, nëntoka shpërndau dezinformata për të krijuar panik. Ai mund të lëvizë lirshëm dhe supozimi im është se do të largohet nga Serbia dhe do të shkojë në vendet ku janë “partnerët” e tij, që mund të jenë Greqia, Turqia apo disa vende fqinje”, thotë ish-polici Spasic.

Sipas tij, Bojoviq tashmë duhet të ketë plane për sigurinë personale, duke qenë se konsiderohet si pjesëtar i “klanit Skaljarski”.

“Luka Bojoviq sigurisht që tashmë i ka angazhuar ndjekësit dhe anëtarët e klanit, nuk duhet të harrojmë se në një farë mënyre është pjesëtar i “klanit Skaljarski”, ka edhe miqtë e tij. Është e mundur të marr dokumentet dhe këshilla më e mirë për mua në një procedurë të përshpejtuar është të dal menjëherë nga këto ambiente. Ai duhet të ketë një shtëpi dhe apartament të siguruar tashmë nga miqtë dhe bashkëpunëtorët. Ai me shumë mundësi do të jetë nën vëzhgimin e policisë sonë, që do të thotë se ata do ta ndjekin kudo që të shkojë dhe ndoshta do t'i thonë të njoftojë nëse do të udhëtojë diku”, thotë Spasic.

U përfol se Bojovic po i tërhiqte fijet nga burgu në mesin e kriminelëve në Serbi, dhe siç thotë Spasic, nëse kjo është e vërtetë, është e sigurt se ai do të vazhdojë me aktivitetet e tij kriminale dhe udhëheqjen e klanit të tij.

“Ne policët themi se tipat e personazheve të tij nuk ndryshojnë kurrë dhe ata nuk mund të ndalojnë së kryeri krime. Edhe si fëmijë, Bojoviq zgjodhi krimin, dhunën, të qenit lider i një grupi, cilido qoftë ai grup. Fatkeqësisht, atij iu bë realitet dhe ai është gjithmonë në krye të mjedisit kriminal, thuhej se ka marrë pjesë në disa aktivitete kriminale në Beograd, por nuk u vërtetua asnjëherë. ishte në komandë, ndaj është mjaft e sigurt që ai do të vazhdojë. Ai thjesht i përket mjedisit kriminal dhe shumë shpejt do të mbledhë forcat rreth tij dhe do të vazhdojë të udhëheqë klanin. Këtë do ta shohim shumë shpejt”, tha Spasic.

Deri më tani nuk është bërë e ditur zyrtarisht nëse përveç masës së dëbimit, atij iu ndalua edhe hyrja në territorin e Spanjës apo të Bashkimit Europian. Fjala vjen, familja, gruaja dhe fëmijët e Bojoviqit jetojnë në Spanjë, ndërsa motra dhe nëna e tij janë në Serbi.

Video e ditës