Panajiotopulos: Ankaraja duhet të fillojë të luajë sipas rregullave

Foto Arkivi i sp

Greqia është e hapur për negociata me Turqinë, por Ankaraja duhet të fillojë "të luajë sipas rregullave", tha të martën ministri grek i mbrojtjes.

“Ne do të donim të ishim në gjendje të angazhoheshim me Turqinë, por Turqia duhet të luajë sipas rregullave”. Turqia nuk duhet të luajë sipas rregullave të veta, veçanërisht rregullave si sundimi i fuqisë ushtarake dhe veprimeve të njëanshme”, tha ministri i Mbrojtjes Nikos Panajiotopulos gjatë një konference në Athinë.

Greqia dhe Turqia ndryshojnë rregullisht anë për një mori ankesash që variojnë nga kufijtë detarë në hapësirën ajrore. Tensionet u rishfaqën kohët e fundit pasi Turqia akuzoi Greqinë për armatosjen e ishujve të Egjeut, për të cilët thotë se duhet të kishin status të çmilitarizuar sipas marrëveshjeve ndërkombëtare.

Erdogan është zotuar se nuk do të takohet më me Mitsotakis derisa lideri grek "të bëjë bashkë".

Video e ditës