Një shtet palestinez – Belgjika abstenoi, Irlanda, Norvegjia dhe Spanja do ta mbështesin atë

Flamuri palestinez/EPA

Belgjika abstenoi – nuk u mor asnjë vendim për çështjen e njohjes së shtetit palestinez, pavarësisht se në seancën e qeverisë u diskutua për këtë temë.

Disa parti në qeverinë e koalicionit, duke përfshirë të Gjelbërit, Kristian Demokratët dhe Flamandët dhe Përpara (Socialistët), po kërkojnë njohje, ndërsa Liberalët Lëvizja për Reforma dhe Demokratët e Hapur Liberal Demokratë dhe Flamand po abstenojnë për këtë çështje.

Kryeministri Alexandre de Croix tha se është shumë herët për të njohur një shtet palestinez dhe se Belgjika është e angazhuar për një përmirësim të menjëhershëm të situatës në terren. Ministri i Punëve të Jashtme, Hajja Labib, shtoi se njohja është çështje kohe dhe se duhet të ketë një efekt domethënës dhe jo vetëm simbolik.

Në mars, qeveria belge bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar.

Nëntë nga gjithsej 27 shtete anëtare të Bashkimit Evropian e njohin shtetin e Palestinës. Tetë prej tyre e bënë këtë përpara se t'i bashkoheshin bllokut – që kur udhëheqësi palestinez Yasser Arafat shpalli Palestinën një shtet të pavarur më 15 nëntor 1988 – Malta, Qiproja, Republika Çeke dhe Sllovakia (deri në 1993 Çekosllovakia), Hungaria, Rumania, Bullgaria dhe Polonia. Ato u pasuan në vitin 2014 nga Suedia, e cila u bë vendi i parë që njohu Palestinën pas anëtarësimit në BE.

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja kanë njoftuar tashmë njohjen e një shteti palestinez, duke përmendur luftën midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza dhe nevojën për të arritur një zgjidhje me dy shtete për paqe të qëndrueshme në rajon.

“Lufta e vazhdueshme në Gaza e ka bërë shumë të qartë se arritja e paqes dhe stabilitetit duhet të bazohet në zgjidhjen e çështjes palestineze”, tha kryeministri norvegjez Jonas Gaar Store.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se vendimi bazohej në "paqe, drejtësi dhe koherencë". "Ka ardhur koha për të kaluar nga fjalët në veprim," tha Sanchez.

Të tre vendet thanë se njohja e tyre e shtetit palestinez do të hyjë në fuqi më 28 maj.

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, njoftoi menjëherë tërheqjen e ambasadorëve të Izraelit nga Irlanda dhe Norvegjia në përgjigje të njoftimeve të së mërkurës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës