Pakti me Amerikën është "i hekurt", por bombat atomike janë një mburojë edhe më e fuqishme për Korenë e Jugut

Koreanët e Jugut të shqetësuar për raketat e Koresë së Veriut - foto EPA, Jeon Heon-kyun

Nëse situata përkeqësohet, ne mund të fitojmë armët tona bërthamore. Nuk do të na marrë shumë kohë, tha presidenti i Koresë së Jugut Yoon në janar, përpara se të nënshkruante Deklaratën e Uashingtonit me Biden.

Koreanët e Jugut po humbasin besimin në mburojën mbrojtëse amerikane dhe janë gjithnjë e më të bindur se vetëm arsenali i tyre bërthamor mund t'i shpëtojë ata nga agresioni i mundshëm ushtarak nga Veriu.

I inkurajuar nga lëshimi i suksesshëm i një sateliti zbulues, udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un i kërkoi dje ushtrisë që "të jetë gati për t'iu përgjigjur provokimeve të armikut", edhe pse vendi i tij, jo Koreja e Jugut, ka dërguar përforcime në kufi. ditëve të fundit.

Për çdo lëshim të raketës dhe përqendrim të forcave në kufi, Koreja e Jugut përgjigjet me gatishmërinë e duhur në ushtri, por sigurinë e saj e mbështet në paktin e mbrojtjes me Shtetet e Bashkuara. Njësitë koreano-jugore dhe amerikane të të gjitha gjinive kryejnë rregullisht stërvitje ushtarake për koordinim taktik. Megjithatë, shtylla e mbrojtjes është kërcënimi se SHBA do të përdorë gjithashtu arsenalin e saj bërthamor për të mbrojtur aleatin e saj.

Besimi lëkundet

Heqja dorë nga siguria ndaj një aleati trans-Paqësor i ka lejuar Koresë së Jugut të zhvillojë një demokraci dhe ekonomi të fuqishme. Por besimi te aleati ka rënë ngadalë shtatë dekada pas Luftës së Koresë, veçanërisht pasi regjimi komunist në Phenian testoi raketa me rreze të gjatë veprimi dhe bomba atomike. Në Korenë e Jugut ka frikë se një president amerikan mund të hezitojë të përdorë arsenalin bërthamor për të mbrojtur Korenë e Jugut nga një sulm nga Veriu, për të shpëtuar jetën e miliona amerikanëve nga një sulm hakmarrës bërthamor nga Koreja e Veriut.

Një seri sondazhesh tregojnë se një shumicë dërrmuese e koreano-jugorëve, midis 70 dhe 80 për qind, mbështesin idenë e autoriteteve në Seul që të blejnë arsenalin e tyre bërthamor ose të paktën të bindin Uashingtonin të kthejë bombat taktike atomike që kishte vendosur në pjesa jugore e gadishullit deri para 30 vitesh.

Rezultatet e sondazheve flasin mbi të gjitha për rritjen e besimit në aleancën me Amerikën.

- Jam i bindur se një ditë do të na lënë dhe do të shkojnë në një rrugë që do të mbrojë më mirë interesat e tyre kombëtare. Nëse Koreja e Veriut na bombardon, ne duhet të hakmerremi me të njëjtën masë, kështu që është më mirë të kemi bomba bërthamore - tha për Associated Press Kim Bang-rak, një roje sigurie nga Seuli.

Prania ushtarake

Për shumë njerëz, aleanca me SHBA-në në fakt rrit kërcënimin nga veriu. Në çdo stërvitje të përbashkët ushtarake nga trupat koreano-jugore dhe amerikane, Koreja e Veriut përgjigjet duke lëshuar raketa.

Ushtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut në stërvitje të përbashkëta në Paju - foto EPA, Chung Sung-joon

Në kuadrin e paktit të mbrojtjes me aleatët trans-Paqësor, SHBA ka vendosur 28.500 trupa në bazat në Korenë e Jugut dhe 56.000 në Japoni. Pentagoni dhe gjeneralët pretendojnë se pakti është i “hekurt”, sepse duke mbrojtur aleatët e saj, Amerika po mbron edhe interesat e veta.

– Marrëveshja e hekurt nuk është vetëm fjalë. Ne kemi mijëra trupa atje. Një sulm i mundshëm do të ishte fundi i Koresë së Veriut - tha gjenerali Mark Milley së fundmi në Tokio para përfundimit të mandatit të tij si kreu i forcave ushtarake të Shteteve të Bashkuara.

Duke folur për mosbesimin në rritje në aleancë, gjenerali Milley thotë se Amerika mund ta mbrojë Korenë e Jugut më mirë se bombat atomike.

– SHBA preferon mospërhapjen e armëve bërthamore. Ne i konsiderojmë ato një trashëgimi të rrezikshme. Ne kemi zgjeruar ombrellën tonë bërthamore dhe tani Japonia dhe Koreja e Jugut janë nën të - tha Milli.

Bombat atomike bëjnë diferencën

Nga ana tjetër, koreano-jugorët preferojnë arsenalin e tyre.

– Ushtria dhe armët tona janë më moderne dhe më efikase se ato të Koresë së Veriut. Avantazhi i tyre i vetëm ushtarak janë bombat bërthamore. Kjo do të thotë se nëse Koreja e Jugut merr bomba bërthamore, ne do të japim një avantazh - thotë Kim Taeil, një student i diplomuar nga Seuli.

Zhvillimi i arsenalit të saj bërthamor në Korenë e Jugut është folur në heshtje për dekada, derisa në fillim të këtij viti Presidenti Yun Suk Yeol e përmendi idenë.

– Nëse situata përkeqësohet, ne mund të fitojmë armët tona bërthamore. Nuk do të na duhet shumë kohë - tha presidenti Jun në janar.

Tashmë në prill, ai vizitoi Presidentin Joe Biden, me të cilin nënshkroi Deklaratën e Uashingtonit. Seuli u zotua të mbetet një vend jo-bërthamor dhe Amerika do të dërgojë "më shumë aftësi bërthamore" në Gadishull "për një shfaqje force". Menjëherë pas kësaj, nëndetësja me raketa bërthamore Kentucky u ankorua në një port në Korenë e Jugut, e para në gati gjysmë shekulli.

Qëllimi ishte i dyfishtë – të pengohej Koreja e Veriut dhe të rivendosej besimi i koreano-jugorëve.

Faktori Trump

Frika mbetet, megjithatë, sepse është plotësisht e mundur që Donald Trump, presidenti që u takua personalisht me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim, të kthehet në pushtet në Shtëpinë e Bardhë në vitin XNUMX.

Kim dhe Trump në Panmunjom në qershor 2019 - Foto EPA, KCNA

Gjatë kohës së tij si president, Trump ka deklaruar vazhdimisht se aleanca transatlantike është "larg të qenit e hekurt" dhe ka kërkuar që Seuli të paguajë miliarda dollarë më shumë për sigurinë e ofruar nga Shtetet e Bashkuara. Trump kundërshtoi gjithashtu nevojën për stërvitje të përbashkëta ushtarake në vazhdim, duke i quajtur ato "tepër të shtrenjta" dhe "shumë provokuese".

- Pa marrë parasysh se sa i fortë është premtimi i Presidentit Biden tani, nëse dikush me një politikë "Amerika së pari" zgjidhet si president, angazhimet mund të bëhen fjalë të vdekura në letër brenda natës - vëren Cheong Seong-chang, një analist në Institutin Sejong në Korea e jugut.

Analistët e mbrojtjes janë të bindur se në rast të përshkallëzimit të armiqësive, udhëheqja e Koresë së Veriut nuk do të zgjidhte një armë për të ruajtur pozicionin e saj.

– Ndoshta nuk ka më një skenar konvencional për një konflikt korean. Koreja e Veriut do të mposhtej menjëherë në një luftë të tillë. Pheniani e di këtë, gjë që rrit rrezikun që ai të përdorë armë bërthamore, qoftë edhe taktikisht, thotë Robert Kelly, profesor i shkencave politike në Universitetin Kombëtar të Busanit.

Për mirëmbajtje 83 miliardë dollarë

Nëntë fuqitë bërthamore të konfirmuara – Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Britania, Franca, India, Pakistani, Koreja e Veriut dhe Izraeli – shpenzuan 83 miliardë dollarë vitin e kaluar për ruajtjen e arsenalit të tyre bërthamor, që është 2,5 miliardë dollarë më shumë se një vit më parë.

Vetëm SHBA-ja investoi 43,7 miliardë në mirëmbajtje, sipas të dhënave nga Fushata Ndërkombëtare për Shfuqizimin e Armëve Bërthamore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës