Vendimi i parë për vrasjen e Halina Hutchins: 18 muaj burg për vajzën që i dha një armë të mbushur Alec Baldwin

Alec Baldwin dhe Halina Hutchins / Foto: Profimedia

Hannah Gutierrez-Reid, vajza përgjegjëse për armët në sheshxhirimin e "Rust", e cila mbushi armën me plumba të vërtetë me të cilat aktori Alec Baldwin qëlloi dhe vrau kameramanin Halina Hutchins, është dënuar me 18 muaj burg.

Gutierrez u dënua pasi një juri në Santa Fe, New Mexico, e shpalli atë fajtore për vrasje nga pakujdesia pas një gjyqi. BBC.

Në atë ngjarje fatkeqe në vitin 2021, mbeti i vrarë kineastja Halina Hutchins, ndërsa u plagos regjisori Joel Souza.

Juristët në gjyq morën vendimin e tyre pasi dëgjuan dhjetëra dëshmitarë, përfshirë dëshmitarë okularë, analistë të provave të FBI-së dhe furnizues municionesh, si dhe Souza, gjatë gjyqit 10-ditor.

Foto: POOL / Getty Images / Profimedia

Prokurorët akuzuan Gutierrez për sjelljen e paqëllimshme të municioneve të drejtpërdrejta në grupin ku ishte e ndaluar dhe se nuk kishte respektuar protokollet bazë të sigurisë së armëve. Pas një gjyqi dy-javor, juria diskutoi për rreth tre orë për të marrë një vendim. Pas vendimit, ekipi i saj ligjor kërkoi një gjykim të ri dhe kërkoi të lirohej nga burgu.

Aktori kryesor i filmit, Alec Baldwin, do të paraqitet në gjykatë në korrik. Ai është gjithashtu në gjyq për vrasje nga pakujdesia, megjithëse ka mohuar të gjitha akuzat dhe ka thënë se nuk është fajtor për vrasje.

FOTO | Alec Baldwin u mburr me imazhin e ri, ndaj e “morën” menjëherë: 100 për qind e meritonin tani në burg!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës