Rënie e numrit të të infektuarve rishtazi në Itali, vendi i dytë me më shumë vdekje nga kojota në Evropë

Covid Itali / Foto EPA-EFE / Tino Romano

Autoritetet italiane 171.263 raste të koronavirusit u raportuan sot, një rënie e lehtë nga 179.106 e mëparshme të regjistruara të premten, tha ministria e shëndetësisë, duke shtuar se numri ditor i vdekjeve kishte rënë nga 373 në 333.

Që nga fillimi i pandemisë në shkurt 2020, Italia ka regjistruar 143.296 vdekje të lidhura me Covid-19, e dyta më e larta në Evropë pas Mbretërisë së Bashkuar dhe e nënta në botë. Vendi ka raportuar deri më tani 9,8 milionë raste të infektimit me koronavirus.

Numri i pacientëve në spitalet Covid-19 të shtunën ishte 19.442. Ky është një numër më i vogël se 19.485 pacientët një ditë më parë.

121 pacientë të rinj u pranuan në njësitë e kujdesit intensiv, krahasuar me 148 të premten. Numri total i pacientëve në reanimacion ka rënë nga 1707 në 1676. Dje janë kryer 1,04 milionë teste për Covid-19 krahasuar me 1,12 milionë një ditë më parë, tha Ministria e Shëndetësisë.

Video e ditës