Ky çaj është një shpëtim për trupin: ju mban të shëndetshëm dhe ul oreksin tuaj

Çaj mente / Facebook
Çaj mente / Facebook

Kur ditë të tilla të ftohta na “kërcënojnë” me ftohje dhe ftohje të mundshme, është mirë që të pini një filxhan nga ky çaj në çdo moment të ditës.

Çaji i mentolit, ose çaji mente, është aleati më i mirë në luftën kundër ftohjes, ftohjes, dhimbjeve të stomakut dhe dhimbjeve menstruale. Përveç dimrit, është freskues në verë kur pihet i ftohtë, forcon imunitetin dhe përmirëson punën e stomakut dhe zorrëve.

Vetëm mbani mend se si gjyshet tona vendosin nenexhik të freskët në fasule - për ta bërë më të lehtë për ne tretjen.
Përveç çajit që ka efekte të dobishme, vaji esencial i mentes, spraji i hundës me nenexhik në mënyrë efektive parandalojnë zhvillimin e baktereve të dëmshme në hundë dhe gojë, por edhe në zorrë.

Foto: Profimedia

Që çaji të jetë i këndshëm për t'u pirë dhe për të shmangur shijen e hidhur dhe për të mos humbur vetitë e tij të çmuara, mjafton të hidhni ujë të vluar mbi gjethet e mentes. Mos e zieni, sepse kështu çaji e humb efektivitetin.

Përveçse ju ndihmon të lehtësoni çdo fatkeqësi në dimër, ai gjithashtu zvogëlon oreksin dhe ju siguron një figurë të hollë. Me erën, nenexhiku ndalon ndjenjën e urisë, tregojnë studime të shumta. Pra, në pushimin ose momentin tjetër për veten tuaj - bëni këtë çaj.

Video e ditës