Këto barishte gjenden pothuajse në çdo shtëpi dhe janë helmuese dhe shumë të rrezikshme për fëmijët

Foto: Profimedia

Lulet e mëdha apo gjethet e bukura të bimëve të brendshme mbushin çdo shtëpi me bukuri të veçantë, por kanë edhe anën e tyre të errët, pra fshehin rreziqe serioze. Nënat duhet të kenë kujdes se cilat barishte mbajnë në shtëpi, sepse disa prej tyre mund të jenë shumë helmuese.

Fëmijët janë shumë kuriozë, duan të kapin gjithçka dhe zakonisht e vendosin në gojë. Ndonjëherë ndodh edhe me gjethet e bimëve të brendshme, të cilat janë shkaku i gjysmës së rasteve të helmimit të fëmijëve. Edhe pse shumica e bimëve janë të padëmshme, për shkak të përmbajtjes së disa substancave kimike ose alkaloideve, specie të caktuara mund të shkaktojnë reaksione të padëshiruara si alergji, skuqje, të vjella, diarre, dhimbje stomaku, madje edhe helmim fatal.

Në varësi të sasisë që ka gëlltitur fëmija, reagimet mund të jenë me intensitet më të dobët ose më të fortë, megjithëse nuk ka rregulla, sepse jo të gjithë fëmijët reagojnë në të njëjtën mënyrë. Prandaj, zgjidhni me kujdes barishtet që do të dekorojnë shtëpinë tuaj.

Oleandri, kastori dhe pyka janë të rrezikshme për jetën. Këto barishte janë shumë helmuese, kështu që përtypja e pjesëve të tyre mund të ketë pasoja fatale, qoftë edhe në sasi të vogla. Oleandri përmban toksina që shkaktojnë ndryshime në ritmin e zemrës dhe qarkullimin e gjakut. Gëlltitja e vetëm një gjetheje mund të jetë vdekjeprurëse! Kastoria përmban alkaloidin helmues ricin, gjethet e të cilit dhe veçanërisht farat janë helmuese. Simptomat e këtij helmimi janë: të vjella, dhimbje të forta stomaku, ndjenjë e fortë etjeje dhe halucinacione.

Futja e një deri në tre fara në trup mund të ketë një përfundim fatal. Klinika është gjithashtu një barishte jashtëzakonisht helmuese. Helmi i fortë nga gjethet dhe kërcelli irriton mukozën, kështu që nëse një fëmijë i gëlltit aksidentalisht, shkakton ënjtje në fyt, vështirësi në frymëmarrje, të përziera dhe të vjella. Helmi është aq i fortë sa në shumë raste shkakton dëmtime të përhershme të mëlçisë.

Difembachia përmban sasi të mëdha të oskalatit të kalciumit. Të gjitha pjesët e kësaj bime janë helmuese, veçanërisht kërcelli. Nëse aksidentalisht arrin te buzët, gjuha fryhet dhe ndodhin pengesa në të folur.

Oskalat i kalciumit, një substancë kimike që gjendet në dieffenbachia, e njohur edhe me emrin amoena. Kjo është një bimë shtëpiake shumë e zakonshme dhe njerëzve u pëlqen ta mbajnë atë në shtëpinë ose zyrën e tyre sepse është jashtëzakonisht rezistente ndaj motit dhe nuk kërkon shumë rrezet e diellit.

Ata që kanë Dieffenbachia në shtëpi duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm, veçanërisht nëse ka fëmijë përreth, pasi bari është vdekjeprurës nëse konsumohet.

Nëse një person helmohet nga Dieffenbachia, Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë në SHBA rekomandon pastrimin e gojës me një leckë të ftohtë dhe të lagur dhe larjen e syve. Nëse dikush ka rënë në kontakt me Dieffenbachia, atij duhet t'i jepet edhe qumësht për të pirë dhe më pas të kërkojë kujdes mjekësor.

Filadendroni, përbindëshi dhe poinsettia janë gjithashtu barishte shumë helmuese. Kaktusi i Aloe është i njohur për vetitë e tij shëruese, por në sasi të mëdha është jashtëzakonisht helmues.

Nëse gëlltiten, ato mund të jenë shumë të rrezikshme narcisi, dredhka, hydrangea dhe zambaku i luginës. Kur këto barishte futen në trup, ato shkaktojnë shqetësime në stomak-zorrë, të ndjekura nga dhimbje të forta, diarre, marramendje, dhimbje koke të forta, zhurmë në vesh, djersitje, shqetësime në funksionimin e zemrës, dëmtim të shikimit, zgjerim të bebëzave dhe ndryshime në funksionet e sistemit nervor.

Video e ditës