Këto janë simptomat e llojit të ri omicron: Mjeku që lajmëroi i pari, shpjegoi se cilat janë ato

Foto: Profimedia

Dr Angelique Koici, mjekja e parë e Afrikës së Jugut që paralajmëroi pacientët për një variant të ri të koronavirusit, omicron, i tha Britanisë Telegrafi se simptomat e specieve të reja janë të pazakonta, por të lehta.

Dr Koici vuri në dukje se ajo së pari vuri re se një variant i ri mund të shfaqej kur pacientët me simptoma të Covid-19 filluan të vinin në praktikën e saj private në Pretoria në nëntor, gjë që në fillim nuk kishte kuptim. Telegrafi.

Mes tyre kishte të rinj me prejardhje dhe nacionalitete të ndryshme të cilët ankoheshin për një ndjenjë lodhjeje të fortë, por edhe një fëmijë gjashtëvjeçar që kishte puls shumë të shpejtë. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk kishte humbje të shqisës së shijes apo nuhatjes.

"Simptomat e tyre ishin kaq të ndryshme dhe më të buta se ato që kisha trajtuar më parë," tha Dr Koici, një mjek i përgjithshëm me 33 vjet përvojë.

Kur katër anëtarë të një familjeje rezultuan pozitivë për covidium-18 më 19 nëntor dhe ishin të rraskapitur plotësisht nga simptomat, ajo informoi komitetin këshillues të vaksinave për rezultatin.

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Dr Koici vuri në dukje se rreth dy të dhjetat e pacientëve të saj ishin pozitivë për koronavirus me simptoma të variantit të ri. Kryesisht, këta ishin burra të shëndetshëm që vinin tek ajo duke u ankuar për "lodhje të papërshkrueshme". Ajo shtoi se afërsisht gjysma e tyre ishin të pavaksinuar.

- Patëm një rast shumë interesant, një fëmijë rreth gjashtë vjeç, me temperaturë dhe puls shumë të lartë. E pyeta nëse duhet ta shtroja në spital. Por kur e dërgova rastin në shtëpi dy ditë më vonë, ishte shumë më mirë - tha doktori.

Dr. Koici theksoi se të gjithë pacientët e saj tani janë të shëndetshëm, por ajo është e shqetësuar se varianti omicron mund të ndikojë negativisht te të moshuarit, me sëmundje shoqëruese si diabeti ose sëmundjet e zemrës.

“Ajo për të cilën duhet të shqetësohemi tani është se kur njerëzit e moshuar dhe të pavaksinuar infektohen me variantin e ri, do të shohim shumë njerëz me forma të rënda të sëmundjes”, tha ajo.

soja delsta
Foto: Profimedia

Varianti B.1.1.529, i quajtur omicron, u identifikua për herë të parë në Botsvana më 11 nëntor dhe deri më tani është zbuluar në Afrikën e Jugut, Mbretërinë e Bashkuar, Izrael, Holandë, Belgjikë dhe Hong Kong.

Është forma më e mutuar e Covid-19 e zbuluar ndonjëherë, me 32 mutacione në proteinën spike (spike), dhe shkencëtarët janë të shqetësuar se mutacionet mund të shmangin vaksinat ekzistuese (d.m.th., t'i bëjnë ato më pak efektive) dhe të përhapen me shpejtësi.

Duke gjykuar nga ajo që tha Dr. Koizi nga Afrika e Jugut, simptoma e parë dhe kryesore është një lodhje e madhe, e papërshkrueshme, e ndjekur nga ethet dhe rrahjet e shpejta të zemrës.

 

 

Video e ditës