Këto janë simptomat që tregojnë se trupit tuaj i mungon uji

Profimedia
Foto: Profimedia

Uji është shumë i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit tonë. Marrja adekuate e lëngjeve na ndihmon të përmirësojmë tretjen, të përshpejtojmë metabolizmin dhe të rregullojmë temperaturën e trupit, thuhet në Cleveland Clinic.

Dehidratimi ndodh kur nuk pimë ujë të mjaftueshëm ose kur humbasim shpejt ujin, për shembull, djersitje, të vjella ose diarre (diarre). Disa ilaçe të tilla si diuretikët (tabletat e ujit) mund të çojnë në rritjen e urinimit dhe rrjedhimisht dehidratimin.

Por si ta kuptojmë se trupit i mungon uji? Edhe pse simptomat nuk janë gjithmonë shumë të dukshme, megjithatë mungesa e ujit mund të vërehet.

Shenjat që tregojnë se trupit tuaj i mungon uji përfshijnë:

- dhimbje koke
- konfuzion
- lodhje
- marramendje
– dobësi ose marramendje
- goje e thate
– rrahje të shpejta të zemrës
- presion i ulët i gjakut
- humbje e oreksit
– rritje e dëshirës për sheqer
- skuqje e lëkurës
– këmbët e fryra
– spazma e muskujve
- intolerancë ndaj nxehtësisë ose të ftohtit
- kapsllëku
– urinë me ngjyrë të errët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës