“Kjo është vetëvrasje e LSDM-së”, thotë Trajanov për pagat e zyrtarëve

Pavle Trajanov / Foto: MPB

Kryetari i Bashkimit Demokratik, Pavle Trajanov, thotë se dikush duhet të mbajë përgjegjësi për rritjen enorme të pagave të zyrtarëve, pas Gjykatës Kushtetuese vendosi të shfuqizojë dy nene të Ligjit për paga dhe përfitime me të cilin baza për llogaritjen e pagave të zyrtarëve rritet nga 26.000 në 47.700 denarë.

“Gjykata Kushtetuese mori një vendim të vështirë, kompleks, të papranueshëm dhe për këtë duhet të mbajë pasojat. Qeveria e ka mbështetur vendimin e Gjykatës Kushtetuese, që do të thotë se ka marrë pjesë në marrjen e një vendimi të tillë dhe prandaj duhet të marrë përgjegjësi. Ky është një qëndrim vetëvrasës i LSDM-së. Gjykata Kushtetuese është degë partiake e LSDM-së dhe BDI-së, siç ishin dikur e VMRO-DPMNE-së. Nuk marrin asnjë vendim pa marrëveshje me partitë në pushtet”, tha Trajanov në emisionin sonte “Vetëm e vërteta” në “Kanali 5”.

Sipas tij, tjetra që duhet bërë është të ulet koeficienti me të cilin llogaritet paga, në mënyrë që rritja të mos jetë aq drastike.

- Është një vendim i papërgjegjshëm dhe mendoj se duhet të reagohet në ligj. Ekziston një mekanizëm, përmes ndryshimit të koeficientëve. Rritja e pagave duhet të përputhet me rritjen e pagave dhe pensioneve. Kjo rritje me vendim të Gjykatës Kushtetuese nuk duhet të bëhet - tha Trajanov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës