Është hapur edicioni i 60-të i Bienales së Venecias

Bienalja e Venecias 2024 /Foto: EPA-EFE/Andrea Merola

Në një ceremoni zyrtare sot në Venecia u hap edicioni i 60-të i Bienales së Venecias, e cila do të zgjasë deri më 24 nëntor. Tema e bienales së këtij viti është "Të huajt kudo".

Në ceremoni u ndanë tradicionalisht edhe çmimet “Luani i Artë”. Statuja për pavijonin më të mirë kombëtar iu dha Australisë. Çmimi për prezantimin më të mirë në ekspozitën ndërkombëtare shkoi për Mataaho Collective nga Zelanda e Re. "Luani i argjendtë" për një artiste të re premtuese pjesëmarrëse në bienale shkoi për Karima Ashadou nga Britania e Madhe.

Në një ceremoni zyrtare sot në Venecia u hap edicioni i 60-të i Bienales së Venecias, e cila do të zgjasë deri më 24 nëntor. Tema e bienales së këtij viti është "Të huajt kudo". Në Venecia shek

Çmimet Golden Lion për kontributin e përgjithshëm iu dorëzuan artistëve Anna Maria Maiolino dhe Neil Yalter. Ato janë “gratë pioniere në art, të cilat janë edhe emigrante dhe në shumë mënyra mishërojnë frymën e motos Strangers Everywhere”, thonë organizatorët. Anna Maria Maiolino lindi në Itali në vitin 1942, por u vendos në Sao Paulo, Brazil. Neel Yalter është një grua turke, e lindur në kryeqytetin egjiptian Kajro në vitin 1938 dhe sot jeton dhe punon në Paris.

Në Bienalen e Venecias këtë vit marrin pjesë 88 vende. Fokusi i edicionit të sivjetshëm është te temat e migrimit, mërgimit dhe "origjinës së huaj". Tema qendrore është "Të huajt kudo".

U hap pavijoni i Maqedonisë në Bienalen e Venecias

Në Venecia dje u hap pavijoni maqedonas, në të cilin projekti shumështresor dhe transmedial i Sllavica Janeshlievës "INTER SPEM ET METUM" ("Mes shpresës dhe frikës") dhe Galeria Kombëtare e Maqedonisë së Veriut si përfaqësuese zyrtare e vendit në botën kulturore botërore. Manifestimi i Venecias u hap bienalja 2024.

Projekti është ekspozuar në ndërtesën Scuola dei Laneri. Pavijoni është i hapur për publikun e gjerë çdo ditë, përveç të hënës, nga ora 11:19 deri në orën XNUMX:XNUMX.

– Edhe një herë, pasuria jonë kulturore është stacionuar në manifestimin kulturor botëror Bienalen e Venecias. Vepra e Slavica Janashlievës në kontekstin e temës së vitit "Të huajt kudo", e titulluar "Mes shpresës dhe frikës" / "Inter Spem et Metum" trajton aspektin e të huajit, të "tjetrit", parë përmes shumë niveleve të shtresuara të pritjes. të kontekstit, tha komisionerja e projektit Dita Starova Qerimi.

Projekti është kuruar nga Anna Frangovska, këshilltare kuratoriale në Galerinë Kombëtare dhe është mbështetur nga Ministria e Kulturës.

Sipas Starova Qerimit, vepra tashmë ka tërhequr vëmendjen e mediave vendase dhe ndërkombëtare si Art News, E-flux, It's Liquid, Art Review, si dhe janë paralajmëruar intervista me autorin me gazetarë të mediave të huaja dhe vendase. Një interes i tillë, siç shprehet ai, konfirmon më tej se vendi ynë ka artistë për të cilët ia vlen të luftohet, të mbështetet.

Kuratorja Frangovska thotë se projekti transmedial dhe transnarrativ “INTER SPEM ET METUM” nga Slavica Janeshlieva është një instalim hapësinor i pastruar vizualisht dhe konceptualisht i planifikuar, i cili në një mënyrë mjaft të ndjeshme dhe imagjinative na hedh në mbeturinat e qytetërimit.

Bienalja e Artit në Venecia do të zhvillohet nga 20 prilli deri më 24 nëntor 2024.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës