U hap "Galeria nën qiellin e hapur" në Çashkë

“Galeria nën qiellin e hapur” është vendosur këtë fundjavë në qendër të Komunës së Çashkës, në sipërfaqen e murit të kopshtit “Bambi”, e cila ka pamje nga sheshi.

12 punime nga 10 artistë janë vendosur në kuti druri me xham. Ekspozita, e para e këtij lloji në këtë komunë, organizohet nga profesori i arteve figurative dhe artisti i bukur akademik Draganço Tanevski nga Çashka me mbështetjen e "Qendrës për Arte Bashkëkohore" - Shkup dhe "Fondacionit Shoqëria e Hapur Maqedoni"

Ekspozita përmban vepra të artistëve nga Shkupi dhe nga një nga Velesi dhe Çashka. Këta janë artistët e bukur: Brankica Jordanovska, Sally Ertunc, Ana Spasova, Ana Trajkovska, Dorotej Neshovski, Sanja Simoska, Gjoshe Mançev, Ivana Samandova, Elena Dimova Panteliq dhe Draganço Tanevski.

Tanevski bën të ditur se në Çashkë nuk ka galeri, ndaj ka vendosur që një ekspozitë të tillë ta prezantojë në një hapësirë ​​të hapur në një vend të preferuar për banorët vendas.

- Qëllimi i kësaj ekspozite është që arti të afrohet më shumë me njerëzit, të arrijë sa më shumë audiencë. Ekspozitat mbahen kryesisht në ambiente të mbyllura në galeri dhe zakonisht në qytete më të mëdha. Në qytetet e vogla dhe në zonat rurale nuk ka hapësirë ​​kulturore dhe galerie, sqaroi Tanevski për MIA.

Ai thekson se ky është një vend në qendër të Çashkës ku kalojnë një numër i madh njerëzish të të gjitha moshave dhe është i gjallë, kështu që çdo kalimtar do të mund të ndalet dhe të shikojë lirisht ekspozitën.

Kjo ekspozitë në natyrë do të jetë e disponueshme për tu parë në 3-4 javët e ardhshme.

Në të njëjtën kohë, Tanevski ka bërë të ditur se planifikon edhe ekspozita të tjera të tilla, por vetëm nëse merr mbështetje financiare për to.

Prej kohësh ai kërkon nga pushteti lokal i Komunës së Çashkës që t'i akordohet një sallë shtetërore në të cilën mund të organizohen ekspozita dhe aktivitete të tjera kulturore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës