Është hapur një hetim për të zbuluar pse kanë mbërritur 400.000 formularë pasaportash në vend të 20.000 të porositura

Pasaporta / Foto EPA / GEORGI LICOVSKI

Divizioni i Auditimit të Brendshëm, Hetimeve Kriminale dhe Standardeve Profesionale ka nisur një hetim për shkakun e pabarazisë çuditëse midis 400.000 pasaportave të porositura fillimisht dhe 20.000 të dorëzuara që nga mesi i shkurtit.

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski dje tha se deri më 18 të këtij muaji në Maqedoni është dashur të mbërrijnë 400 formularë pasaportash. Kontrata fillestare është ndryshuar me një akt të caktuar në dhjetor, kështu që në vend të 400 mijë, furnizuesi kishte detyrimin të dorëzonte 22 mijë formularë.

Thelma, duke kërkuar përgjigje nga ministria, mori një përgjigje të shkurtër se aktualisht ka një hetim nga Departamenti i Kontrollit të Brendshëm, Hetimeve Penale dhe Standardeve Profesionale në lidhje me kontratën për blerjen e dokumenteve të udhëtimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës