Konsullata e Nderit e Maqedonisë u hap në Antalia

Foto: MPJ

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pas pjesëmarrjes në Forumin Diplomatik të Antalisë, hapi Konsullatën e Nderit të Republikës së Maqedonisë së Veriut me seli në Antalia, Republika e Turqisë, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme.

Konsulli i nderit, Ali Kizilda, siç thuhet në njoftim, është një anëtar i njohur i komunitetit të biznesit të Antalias me përvojë 35 vjeçare në fushën e turizmit.Në fjalën e tij përshëndetëse Osmani theksoi se Maqedonia e Veriut dhe Turqia kanë potencial të madh për promovimin e bashkëpunimin ekonomik dhe forcimin e marrëdhënieve të biznesit.

Ka mundësi që duhen shfrytëzuar maksimalisht si në nivel shtetëror ashtu edhe nga komunitetet e biznesit. Ndër synimet tona kryesore me hapjen e Konsullatës së Nderit në Antalia është arritja e nivelit të dëshiruar të bashkëpunimit ekonomik dhe turistik si dhe promovimi i mundësive të biznesit për investime në Maqedoninë e Veriut, theksoi Osmani.

Sipas Osmanit, hapja e Konsullatës së Nderit do të jetë një nxitje shtesë për përmirësimin e bashkëpunimit ekonomik në fusha të ndryshme, pasi rajoni i Antalias është një nga qendrat më të zhvilluara industriale, turistike dhe bujqësore.

- Shumë turistë tanë vijnë në Antalia, por edhe më shumë turistë nga Turqia vijnë në Maqedoninë e Veriut. Tash e disa vite turqit janë turistët më të shumtë në vendin tonë, për çka është i domosdoshëm promovimi i mëtutjeshëm i të dyja destinacioneve, theksoi Osmani.theksoi Osmani.

Në Konsullatë, Osmani pati një takim me qytetarët tanë të dalluar në Turqi, përfitues të MKartës, të cilëve ua prezantoi dhe shprehu mirënjohjen për interesimin e treguar për projektin dhe për ruajtjen e lidhjeve me vendin tonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës