A është hapja e Gjermanisë një kurth për disa punëtorë të huaj?

Hyrja më e lehtë e punëtorëve me pagë të ulët në Gjermani kërcënon të krijojë një "kastë të re më të ulët" në vend, paralajmërojnë ekspertët.

“Puna në sektorin me paga të ulëta për punëtorët e huaj shpesh është më shumë një kurth sesa një trampolinë”, thonë autorët e studimit të publikuar të martën nga Këshilli i Ekspertëve për Integrimin dhe Migracionin (SVR), shkruan dpa, transmeton Poslovni hr. . Analiza merret me planin e qeverisë gjermane për të lejuar punëtorët e huaj tetë muaj punë në vit, pavarësisht nga kualifikimet e tyre. Meqë ra fjala, ministri i Punës Hubertus Heil dhe shefja e diplomacisë Analena Baerbock janë aktualisht në një turne në Amerikën e Jugut, ku, ndër të tjera, ata janë duke avokuar për ardhjen e kujdestarëve dhe punëtorëve të kualifikuar për të punuar në Gjermani.

Sektorë të caktuar të ekonomisë si ndërtimi, bujqësia, industria ushqimore dhe kujdesi në shtëpi nuk mund të mbijetonin pa punëtorë të huaj. Megjithatë, ata punojnë për pagat më të ulëta, në kushtet më të vështira dhe pa mundësi avancimi dhe shpesh përballen me shkelje sistematike të të drejtave, thuhet në studim. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që punëtorët e huaj të marrin informacion të plotë për të drejtat dhe mekanizmat e mbrojtjes.

Për më tepër, veprimet në grup duhet të lejohen pasi kjo rrit mundësinë që, për shembull, grupet e punëtorëve të Evropës Lindore që flasin pak gjermanisht, mund të mbrohen nga një punëdhënës i madh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës