2.000 euro dëmshpërblim për shoferët e ngecur në autostradën e Athinës

Stuhi në Greqi / Foto: EPA

Mësues të cilët kanë ngecur me makinat e tyre për orë të tëra në autostradën që lidh periferitë e Athinës, do të marrin dëmshpërblim nga 2.000 euroDhe 1.000 do të jetë kompensimi për udhëtarët që kanë ngecur në trena për shkak të ndërprerjes së qarkullimit hekurudhor, tha korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Stuhi bore në Greqi prej të cilave zona e Atikës, rajoni më i gjerë i Athinës, u godit më shumë, duke krijuar një sërë problemesh, disa prej të cilave ende nuk janë korrigjuar, ndonëse bora ka pushuar të bjerë që herët në mëngjes.

Shumë lagje të Athinës janë ende pa energji elektrike, në Athinë funksionon vetëm metroja, tramvaji funksionon vetëm në një pjesë të linjës, ndërsa autobusët dhe trolejbusët janë tërhequr që nga pasditja e djeshme.

Disa nga bulevardet kryesore në Athinë nuk janë pastruar plotësisht, ndërsa disa automjete kanë mbetur pas, pasi drejtuesit e mjeteve janë larguar nga ato për shkak të bllokimit të madh të trafikut që u krijua dje nga mëngjesi deri në orët e vona të natës.

Më e rënda ka qenë situata në autostradën Attiki Odos që lidh periferinë e Athinës, ku rreth 1.800 makina kanë ngecur dhe rreth 3.500 qytetarë kanë mbetur të bllokuar për më shumë se 12 orë, mbrëmë ushtria është aktivizuar dhe ka ndërhyrë gjatë gjithë natës në ndihmë të drejtuesve të mjeteve. dhe operacioni ka vazhduar mëngjesin e sotëm.

Autostrada është në pronësi të një kompanie private dhe Ministri i Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile të Greqisë, Christos Stylanidis, tha se kompania ishte plotësisht përgjegjëse për kaosin e autostradës.

Me kërkesë të Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, kompania pranoi të paguajë 2.000 euro dëmshpërblim për secilën makinë të bllokuar.

Probleme me makinat e bllokuara, përveç autostradës specifike, ka pasur edhe në disa bulevardë të Athinës.

Dëbora shkaktoi probleme edhe në qarkullimin hekurudhor për mbi 400 pasagjerë të cilët ose duhej të arrinin në Selanik nga Athina ose anasjelltas dhe mbetën të bllokuar në trena për orë të tëra, e më pas u transferuan në hotele.

Një tren që udhëtonte nga Athina në Selanik u ndal në afërsi të qytetit Livadia dhe në tentativë për ta nxjerrë jashtë, pati një përplasje të vogël me një makinë tërheqëse për shkak të rrëshqitjes së binarëve, ku të paktën nëntë persona mbetën të plagosur lehtë.

Ministri grek i Transportit dhe Lidhjeve Kostas Karamanlis ka kërkuar nga kompania hekurudhore që të paguajë 1.000 euro dëmshpërblim për udhëtarët.

Në shtatë rajone greke, duke përfshirë Atikën, rajoni më i gjerë i Athinës, u deklarua i mbyllur sot, sektori publik dhe privat janë mbyllur, vetëm supermarketet, farmacitë, pikat e karburantit janë të hapura dhe Ministri i Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile të Greqisë Christos Stylanidis. bëri të ditur se vendimi po zgjatet, kështu që nesër do të jetë ditë jopune.

Në rajonet e veçanta, ashtu si sot edhe nesër do të mbyllen çerdhet dhe shkollat ​​fillore dhe të mesme, ndërsa datat e parapara për vaksinim janë anuluar.

Burimi: MIA

Video e ditës