Gruaja e kreut të inteligjencës ukrainase është helmuar, pohojnë mediat ukrainase

Kirilo Budanov / Foto EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Marianna Budanova, gruaja e kreut të shërbimit të inteligjencës ushtarake ukrainase Kirill Budanov, është helmuar, tha ajo. Kyiv i pavarur një përfaqësues i agjencisë së inteligjencës ushtarake (GUR), i cili aktualisht nuk lejohet të dalë në publik. Media ukrainase Babel, duke cituar burime të pazbuluara në inteligjencën ushtarake, raportoi se Budanova u shtrua në spital për shkak të helmimit nga metalet e rënda.

Një përfaqësues i GUR konfirmoi raportin e Babel në një koment për Kyiv Independent. Ajo dyshohet se është shtruar në spital pas një përkeqësimi afatgjatë të gjendjes së saj shëndetësore, shkruan Babel. Trajtimi është në vazhdim e sipër dhe më pas do të bëhet ekzaminimi”, ka thënë burimi i tyre.

“Këto substanca në asnjë mënyrë nuk përdoren në jetën e përditshme dhe në punët ushtarake. Prania e tyre mund të tregojë një përpjekje të qëllimshme për të helmuar një person të caktuar”, shtoi ai.

Lajmi është konfirmuar edhe nga burime anonime për "drejtësia ukrainase".

“Për gruan e Budanov është e vërtetë (që është helmuar). “Ajo u ankua se nuk ndihej mirë, ndaj bëmë analiza dhe e gjetën se ishte helmuar”, sqarojnë ata.

Ata shtuan se Budanova "ndoshta ka pasur helmim nga ushqimi".

“Ai është më mirë tani sepse ka kaluar fazën e parë të trajtimit. Meqenëse gruaja e Budanov është mjaft e hollë dhe e lehtë, ajo shpejt shfaqi simptoma. Dhe disa punonjës të tjerë konfirmuan se janë helmuar: Thjesht janë më të mëdhenj, kështu që nuk vërejnë asnjë shenjë, tani po trajtohen”, thonë burimet.

Zëdhënësi i GUR, Andriy Yusov, ka deklaruar më parë se Rusia u përpoq disa herë të vriste Kirill Budanov në të kaluarën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës