“Shigjetat helmuese” mes ish-partnerëve: grinden VMRO-DPMNE dhe Aleanca

Foto: Hristijan Mickoski / Facebook

Është gjithnjë e më e sigurt se Aleanca për Shqiptarët, siç u paralajmërua javë më parë, do t'i bashkohet qeverisë aktuale dhe me afrimin e rezultatit të pritshëm të negociatave me partitë në pushtet, përplasjet mes opozitës VMRO-DPMNE dhe ish-partnerit të koalicionit. janë intensifikuar – AA.

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski, u shpreh i zhgënjyer me kreun e AA-së, Arben Taravari.

“Unë nuk e njoh këtë Arben Taravarin. Unë njoh një Taravari tjetër dhe më vjen shumë keq që e shoh atë në një çështje si kjo. Një nga tezat më qesharake është se ai hyn në Qeveri për të siguruar një shumicë kushtetuese prej 80 deputetësh, edhe pse të gjithë janë të vetëdijshëm se një shumicë e tillë kushtetuese nuk ekziston. Unë mendoj se ai dëshiron të hyjë në Qeveri për shkak të matematikës. Tani nëse matematika është burek apo diçka tjetër ai duhet të përgjigjet vetë, por është e qartë që duan të hyjnë për hir të matematikës. Në fund është vendim i tyre apo i tij, ndoshta është shantazhuar, ka gjëra të tilla që dëgjohen në pazarin politik, por nuk do të doja të spekuloja më shumë se kaq - tha Nikoloski në një paraqitje të ftuar në televizionin "Alfa". .

AA ka reaguar ashpër duke akuzuar VMRO-DPMNE-në se është fajtore për kushtet e këqija në të cilat ndodhet shteti.

“I bëjmë thirrje Nikolovskit dhe të tjerëve si ai të kthjellohen dhe të mendojnë, sepse lider i opozitës maqedonase sipas sondazheve të IRI-së është Nikolla Gruevski. Kjo është për shkak të partisë së pareformuar në ideologji dhe menaxhim të personelit dhe kjo është turp për skenën politike maqedonase. Ju keni edhe fajin për izolimin e vendit për këto dhjetë vjet, duke e bërë të pabanueshëm dhe për mbi 700.000 mijë të shpërngulur. Për fat të mirë, retorika juaj ka shkuar në azil dhe me këtë qasje ju mbeteni faktor jostabiliteti për Maqedoninë e Veriut. “Mos e ushqeni qytetarin maqedonas me poezi, kërkoni ndihmë për të dalë nga balta në të cilën është zhytur e majta”, ka reaguar Aleanca.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës