Ka nisur lundrimi anija e parë nga Ukraina me grurë për në Afrikë

Anija Brave Commander lundron nga Ukraina në Afrikë/ Foto EPA-EFE/STR

Anija “Brave Commander” u nis nga porti ukrainas i Pivdenit, me ngarkesën e parë të ndihmës ushqimore humanitare për Afrikën nga Ukraina që nga pushtimi rus.

Eksportet e drithërave të Ukrainës kanë qenë në rënie që nga fillimi i luftës për shkak të mbylljes së porteve të Detit të Zi, një kanal kyç i transportit detar, i cili ka rritur çmimet globale të ushqimit dhe ka ngjallur frikën e mungesave në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Muajin e kaluar, tre porte të Detit të Zi u zhbllokuan, pas një marrëveshjeje midis Moskës dhe Kievit, të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia. Ai bëri të mundur dërgimin e qindra mijëra tonëve grurë ukrainas për blerësit.

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës ukrainase, “Brave Commander” po transporton 23.000 mijë tonë grurë. Anija ishte nisur për në portin afrikan të Xhibutit me furnizime të destinuara për konsumatorët në Etiopi.

“Ministria dhe Kombet e Bashkuara janë duke punuar në mënyra për të rritur furnizimin me ushqim për pjesët e rrezikuara sociale të popullsisë afrikane”, thuhet në deklaratë.

Nga aty shtojnë se 17 anije tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës me mbi 475.000 mijë tonë produkte bujqësore.

Video e ditës