Zbulimi i shkencëtarëve ofron shpresë: Një proteinë mund të kurojë ose parandalojë kancerin dhe sëmundjet autoimune

Foto: Kiyoshi Takahase Segundo / Alamy / Alamy / Profimedia

Duke ndezur dhe fikur proteina DEKTIN-1, e cila mbron nga infeksionet mykotike, ju mund të zgjidhni rrugën sistemi i imunitetit reagon.

Proteina në sistemin imunitar të programuar për të mbron trupin nga infeksionet mykotike është gjithashtu përgjegjëse për përkeqësimin e disa sëmundjet autoimune të tilla si sindroma e zorrës së irrituar, diabeti i tipit 1, ekzema dhe sëmundje të tjera kronike, tregon kërkime të reja mbi shkencëtarët nga Universiteti Kombëtar Australian. Ky zbulim, i publikuar në "Shkenca përparon", mund të hapë rrugën për krijimin e barnave të reja dhe më efektive pa efektet anësore serioze të trajtimeve ekzistuese.

Shkencëtarët kanë zbuluar një funksion të panjohur më parë të një proteine ​​të njohur si DECTIN-1, e cila në një gjendje të heshtur kufizon prodhimin e qelizave T, ose të ashtuquajturat qeliza mbrojtëse në sistemin imunitar.

Këto qeliza janë kyçe për parandalimin e sëmundjeve autoimune sepse ato shtypin efektet e një sistemi imunitar tepër aktiv, i cili mund të jetë jashtëzakonisht i rrezikshëm nëse nuk rregullohet siç duhet.

Sistemi imunitar mbron trupin nga infeksionet, por në raste ekstreme bëhet tepër aktiv dhe e shtyn sistemin mbrojtës të trupit të luftojë kundër vetvetes, shkruan MedicalXpress.

– Kur kjo ndodh, sistemi imunitar gabimisht njeh qelizat e shëndetshme si një kërcënim, duke çuar në një sulm në trup dhe duke shkaktuar një sëmundje autoimune. Edhe pse proteina DECTIN-1 ndihmon në luftimin e infeksioneve mykotike, në gjendjen e saj të shtypur është gjithashtu përgjegjëse për përkeqësimin e sëmundjeve të rënda autoimune. "Nëse kuptojmë se si dhe pse një version i heshtur i kësaj proteine ​​shkakton sëmundje autoimune tek pacientët, do të jemi një hap më afër zhvillimit të barnave efektive dhe do të ofrojmë shpresë të re për më shumë se një milion australianë që vuajnë nga sëmundje autoimune," tha Dr. Cynthia. Turnbull nga Universiteti Kombëtar Australian.

Shkencëtarët besojnë se mund të kontrollojnë sistemin imunitar duke ndezur dhe fikur proteinën DECTIN-1.

– Përfshirja e proteinave do të reduktonte intensitetin e mbrojtjes së sistemit imunitar, i cili mund të përdoret për të trajtuar sëmundjet autoimune. Nga ana tjetër, përjashtimi i proteinës mund të rrisë intensitetin e sistemit imunitar dhe të forcojë mekanizmin mbrojtës për të trajtuar një lloj sëmundjeje krejtësisht të ndryshme - tha Prof. Carol Venus e Institutit Francis Crick.

Dr. Turnbull beson se e gjithë kjo do të thotë se DECTIN-1 mund të luajë një rol kyç në trajtimin e kancerit.

– Qelizat e kancerit mund të kamuflohen duke lëshuar disa proteina dhe kimikate në trup, duke i bërë ato në thelb të padukshme ndaj mbrojtjeve natyrore të sistemit imunitar. Ne besojmë se përdorimi i barnave për të fikur proteinën DECTIN-1, në kombinim me terapitë ekzistuese, mund të aktivizojë sistemin imunitar dhe ta ndihmojë atë të identifikojë dhe sulmojë qelizat e kancerit, tha ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës