Zbulohen detaje nga testamenti i Princeshës Diana: Sa kushtonte dhe kush i trashëgoi paratë e saj?

Foto: Printscreen / Instagram

Britanikët e pafalshëm Princesha Diana, mbretëresha e zemrave, dje do të kishte mbushur 61 vjeç. Djali i saj i madh, William, i bëri një nderim emocionues nënës së tij në një letër që u dërgoi fituesve të çmimit që mban emrin e saj, i cili u jepet çdo 1 korrik që prej vitit 1999 për të rinjtë e moshës 25 deri në XNUMX vjeç, të cilët janë angazhuar në një aktivitet në shërbim të komunitetit. në çdo fushë të jetës, nga puna humanitare te sporti, ata ndihmojnë të tjerët. Ekziston gjithashtu një theks në programet kundër bullizmit si dhe mentorimin në fusha të ndryshme.

И William и Harry mbështesin këtë çmim që në fillim dhe janë të përfshirë në të gjitha aktivitetet që e rrethojnë.

Princi William Princesha Diana
Foto: Profimedia

Financimi po mblidhet përmes donacioneve, me një pjesë të parave, pretendohet se vijnë nga trashëgimia e princeshës, e cila ishte vetëm 36 vjeçe kur vdiq në një aksident automobilistik në tunelin Pont de l'Alma të Parisit.

Për këtë trashëgimi po shkruajnë mediat britanike, duke analizuar se çfarë dhe kujt i la pas vdekjes princesha e ndjerë tragjikisht.

Ashtu "Pasqyra" shkruan se Zonja Dee, edhe pse shumë e re, ajo kishte ende një testament të shkruar. I tillë, thonë ata, është zakon në familjet aristokrate si ajo prej nga ishte ajo dhe në të njëjtën kohë si gruaja e trashëgimtarit të fronit britanik. Princi Charles.

Princi William Princesha Diana
Foto: Profimedia

Diana, thonë ata, ishte shumë bujare në testamentin e saj. Ajo donte të ishte e sigurt se të dy djemtë e saj do të kujdeseshin financiarisht pas vdekjes së saj, por u dha para edhe kumbarëve, punonjësve të saj të preferuar dhe për qëllime humanitare. Në kohën e vdekjes së saj, pasuria e ish Princeshës së Uellsit vlerësohej në më shumë se 21 milionë funte. Paratë erdhën nga zgjidhja e divorcit me Princin Charles, por edhe nga aksionet, bizhuteritë, paratë, sendet personale nga shtëpia e familjes në Pallatin Kensington.

Edhe pse taksat e trashëgimisë morën një pjesë të madhe të asaj pasurie, pas të gjitha shpenzimeve mendohet se trashëgimtarëve u mbetën më shumë se 13 milionë funte.

Foto: Printscreen / Instagram

Paul Burrell, Kupëmbajtësi dhe i besuari i Dianës, mori 50.000 £ dhe sende të shumta me vlerë të perëndenjve, si piktura dhe porcelani. Organizatat bamirëse me të cilat ajo punoi gjithashtu morën më shumë se 100.000 £. Disa nga rrobat dhe bizhuteritë e saj janë të destinuara për shitje për qëllime humanitare, disa janë ruajtur. Gjithashtu, organizatat humanitare të përcaktuara prej saj lejohen të përdorin emrin e saj dhe të drejtat e autorit që lidhen me të për qëllime komerciale.

Gjithçka që kishte mbetur, që vlerësohet të ishte rreth 8,5 milionë funte, ishte caktuar për princat Harry dhe William. Me kalimin e viteve, përmes investimeve të zgjuara, pasuria është rritur sërish në 20 milionë funte. Një pjesë të këtyre parave princat morën pas ditëlindjes së tyre të 25-të, një pjesë pas ditëlindjes së tyre të 30-të.

Princesha Diana
Foto: Profimedia

Princi Harry, i cili këtë vit nuk erdhi në Britaninë e Madhe për të festuar ditëlindjen e nënës së tij, në intervistën e famshme që ai dhe gruaja e tij Megan Markle ia dhanë Oprah Winfrey, tha se pasi pushuan së kryeri detyrat për familjen mbretërore dhe u transferuan në Shtetet e Bashkuara, jetuan me paratë e nënës së tij. Ai tha se "The Firm" (familja mbretërore) e ndaloi financimin e tij.

– E kishim atë që ma la mamaja. Nuk mund ta bëja këtë pa të. Sikur ajo pa se çfarë do të ndodhte dhe ishte me ne gjatë gjithë kësaj kohe - tha princi i arratisur.

"Mbretëresha e zemrave" mbetet e pavdekshme: Në këtë ditë bota humbet princeshën Diana

Vajza e Kate Middleton apo vajza e Megan Markle? Cila mbesë do të trashëgojë bizhuteritë e çmuara të princeshës Diana

FOTO | Princat përsëri së bashku: Zbuloni statujën e Princeshës Diana

Video e ditës