Zbulohen detaje nga takimi i rrallë kokë më kokë mes Rusisë dhe SHBA-së

Foto Kolazh PS/ Profimedia

Takimet kokë më kokë midis Rusisë dhe SHBA-së kanë qenë të rralla që nga fillimi i luftës në Ukrainë, por një u zhvillua në fillim të këtij muaji, kur u takuan drejtori i CIA-s amerikane William Burns dhe shefi i inteligjencës ruse Sergei Naryshkin, thuhet në raportet. Reuters.

Në takimin e 14 shtatorit, Barnes dhe Naryshkin diskutuan "tema bërthamore", konfirmuan sot burime të Kremlinit në një deklaratë për agjencinë e lajmeve RIA.

Rusia më parë nuk pranoi të komentonte përmbajtjen e takimit, ndërsa Amerika tha se Burns kishte paralajmëruar homologun e tij rus për rreziqet e përdorimit të armëve bërthamore. Elizabeth Rudd nga Ambasada Amerikane në Moskë i tha RIA Novosti këtë javë se Barnes "nuk negocioi asgjë" dhe "nuk diskutoi negociatat për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë".

Sot Naryshkin konfirmoi për RIA se gjatë takimit me kreun e CIA-s, fjalët më të shpeshta të përmendura ishin "stabilitet strategjik", "stabilitet bërthamor", "Ukrainë" dhe "regjim i Kievit". Ai gjithashtu konfirmoi se Rusia dhe SHBA kanë një kanal komunikimi për "menaxhimin e rrezikut" dhe njoftoi mundësinë e takimit përsëri me drejtorin e CIA-s në të ardhmen.

Video e ditës