Pas shfaqjes së një gjarpri në parkun afër Vero 2, Komuna e Karposhit vendos repelent për mbrojtje.

Pas kësaj fundjave në parkun përballë Vero 2 në lagjen Kozle të Shkupit u shfaq një gjarpër një metër e gjysmë dhe ka shqetësuar vizitorët e lokacionit të shpeshtë, Bashkia është sot në aksion për t'u marrë me problemin. Është në vazhdim aksioni i shërbimeve të komunës së Karposhit për vendosjen e “repelentit” – mjet parandalues, gjegjësisht mbrojtje nga gjarpërinjtë.

Profesionistët e vendosën këtë mjet të dedikuar rreth shkollave fillore dhe çerdheve në territorin e vetëqeverisjes lokale.

Është një produkt natyral që është i padëmshëm për njerëzit, kafshët dhe mjedisin, i cili kontribuon në reduktimin e paraqitjes së zvarranikëve.

Shfaqja e zvarranikëve në këto anë është rezultat i rritjes së temperaturave në luginën e Shkupit, si dhe bimësia e përhapur. Ky agjent efektiv përmban nxjerrjen e vajrave esenciale nga barishtet dhe pemët dhe vepron në atë mënyrë që përhap erën e zjarrit të freskët, duke i larguar kështu gjarpërinjtë që të afrohen në një zonë të caktuar, njoftojnë nga Komuna e Karposhit.

VIDEO: Gjarpër në park pranë Vero 2

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës