Tetë të vdekur nga zjarri vdekjeprurës në Moskë

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën në një zjarr të madh në një ndërtesë zyre afër Moskës, raporton agjencia shtetërore e lajmeve "Tass".

Zyrtarët e urgjencës thanë se vetëm një person ishte shpëtuar nga zjarri në ndërtesën e djegur në Fryazino, rreth 25 kilometra në verilindje të kryeqytetit, raporton BBC.

Dy persona vdiqën pasi u hodhën nga një dritare, ndërsa gjashtë vdiqën kur pjesa e brendshme e ndërtesës së zyrës u shemb nga zjarri, tha një zyrtar lokal i shërbimeve të urgjencës.

Pamjet në internet tregojnë tym të dendur që buron nga katet e sipërme të kompleksit tetëkatësh.

Ndërtesa dikur strehonte Institutin Kërkimor Platan dhe industrinë e mbrojtjes, raportojnë mediat ruse.

Guvernatori i rajonit Andrei Vorobyov tha se një 34-vjeçar u dërgua në spital në gjendje të rëndë, ndërsa dy zjarrfikës u trajtuan gjithashtu për lëndimet e marra nga zjarri. Shërbimet lokale të urgjencës thanë se burri ishte i vetmi person që shpëtoi nga zjarri.

Për shuarjen e zjarrit po punojnë mbi 100 zjarrfikës dhe dy helikopterë nga Ministria e Emergjencave.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi zjarrin, por një dëshmitar okular i tha Tas se ai shpërtheu në katin e gjashtë para se të përhapej.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës