Tetë të plagosur në granatimet e rajonit rus të Belgorodit

Belgorod / Foto EPA-EFE/GUVERNATORI I RAJONIT BELGOROD

Sot në mëngjes pati raportime për bombardime në rajonin rus të Belgorodit, në kufirin me Ukrainën, raporton "BBC".

"Granatimet e vazhdueshme" goditën qytetin Shebekino, duke dëmtuar ndërtesa dhe duke plagosur tetë persona, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov në një postim në "Telegram".

Gladkov thotë se civilët do të evakuohen kur të përfundojë bombardimi.

Rajoni i Belgorod kufizohet me rajonin Kharkiv në Ukrainë. Kjo pjesë u sulmua nga territori i Kievit muajt e fundit. Në maj, forcat ukrainase kapën për pak kohë një numër vendbanimesh përpara se të tërhiqeshin përtej kufirit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës