Tetë vjet e gjysmë burg për një bloger rus që kritikoi pushtimin e Ukrainës

Ilustrimi i burgut/ Foto Petrášek Radek / ČTK / Profimedia

Një gjykatë ruse dënoi blogerin Alexander Nozdrinov me tetë vjet e gjysmë burg për një botim që kritikonte sulmin ndaj Ukrainë, një vendim që ilustron shtypjen e kundërshtarëve të konfliktit, raportoi serb N1.

Nozdrinov u shpall fajtor për "përhapjen e informacionit të rremë" në lidhje me ushtrinë ruse, i cili është një nen i kodit penal i prezantuar në fillim të ofensivës ruse në Ukrainë, tha OJQ-ja e specializuar Net Freedoms Project.

Sipas organizatës joqeveritare Memorial, një bloger nga rrethi Kuban në jug të Rusisë publikoi në Telegram në mars 2022 një foto të një pallati të dëmtuar në Kiev me një mesazh ironik - "Qytetet ukrainase pas mbërritjes së çlirimtarëve" .

Nozdrinov, i cili u arrestua shpejt dhe që atëherë është mbajtur në paraburgim, mohon të jetë autor i mesazhit, sipas të njëjtit burim. Blogeri ka edhe një kanal në YouTube, ku shpesh kritikon teprimet dhe shkeljet e policisë rrugore.

Memorial, OJQ-ja kryesore ruse për të drejtat e njeriut, vetë një objektiv i autoriteteve, tha se e konsideronte Nozdrinov një "të burgosur politik".

Sipas OVD-Info joqeveritare, që nga fillimi i ofensivës në Ukrainë, rreth 20.000 njerëz janë arrestuar në Rusi për kundërshtim të luftës, dhe disa janë dënuar me dënime të rënda.

Memoriali numëronte 601 të burgosur politikë që aktualisht ndodhen pas hekurave në Rusi.

Pothuajse të gjithë kundërshtarët kryesorë janë të burgosur, si Alexei Navalny, i cili u dënua me 19 vjet burg, ose janë larguar nga vendi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës