I dyshuari për sulmin ndaj Rushdit lexoi vetëm dy faqe të librit të tij "Vargjet Satanike"

Hadi Matar, i dyshuari për sulmin ndaj Salman Rushdie/ Foto ANGELA WEISS / AFP / Profimedia

I dyshuari për sulmin ndaj shkrimtarit Salman Rushdie mbrëmë në sallën e gjyqit në Nju Jork, ai u deklarua i pafajshëm për tentim vrasje, transmetojnë mediat botërore.

24-vjeçari Hadi Matar akuzohet për sulmin ndaj Rushdit që ndodhi të premten e kaluar në një konferencë në Nju Jork.

I arrestuar menjëherë pas incidentit, i dyshuari u deklarua i pafajshëm në seancën procedurale të nesërmen.

I maskuar, i prangosur dhe i veshur me një uniformë burgu me vija bardh e zi, Matar foli përmes avokatit të tij mbrëmë.

Avokati i tij Nathaniel Barone theksoi në gjyq se klienti i tij ka të drejtën për një "gjykim të drejtë" dhe respekt për "prezumimin e pafajësisë".

Matar “i habitur” që Rushdi shpëtoi

Në një intervistë me New York Post, i cili shkruan se e ka kontaktuar në burg, Hadi Mattar tha se ishte i “çuditshëm” që Salman Rushdie i mbijetoi sulmit.

Autori 75-vjeçar britanik, i cili u godit me thikë dhjetëra herë në qafë dhe bark dhe u transportua me helikopter në spital, u vendos për një kohë të shkurtër në një respirator përpara se gjendja e tij të përmirësohej.

Mattar nuk tha nëse ai ishte frymëzuar nga një fetva e lëshuar nga Ayatollah Khomeini i Iranit në vitin 1989 që bënte thirrje për vdekjen e shkrimtarit, dhe nëse libri i tij Vargjet Satanike u shpall blasfemues nga udhëheqësi suprem i Iranit.

Ai tha për New York Post se ka "respekt për ajatollahin", i cili është një "person i jashtëzakonshëm".

Sa i përket Rushdit, Matar tha se ai nuk ishte një "njeri i mirë". "Nuk më pëlqen ky person," tha ai.

“Ai është dikush që sulmoi Islamin”, shtoi ai. Duke parë videot e autorit në YouTube, ai zbuloi se ishte "hipokrit", por pranoi se kishte lexuar vetëm dy faqe të librit që u tha se ishte arsyeja e fetvasë.

VIDEO: Shkrimtari britanik Salman Rushdie goditet me thikë në Nju Jork

Video e ditës