Themeluesi i grupit të ekstremit të djathtë Oath Keepers dënohet për sulmet në Kapitol

Stuart Rhodes/Foto: Demetrius Freeman - Pool via CNP / Zuma Press / Profimedia

Themeluesi i grupit ultra të djathtë “Guardians of the Oath”, Stuart Rhodes, është dënuar për organizimin e një komploti për të përmbysur fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara.

Një juri në Uashington mbrëmë e shpalli Rodosin fajtor për rebelim, pas një gjyqi gati dy mujor që zbuloi synimet e grupit të ekstremit të djathtë për të mbajtur me çdo kusht republikanin Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Rhodes u lirua nga dy akuzat e tjera.

Vetë Rhodes nuk hyri në Kapitolin e SHBA më 6 janar, por akuzohet se drejtoi një komplot që filloi menjëherë pas zgjedhjeve të vitit 2020 për të nisur një rebelim të armatosur për të ndaluar transferimin e presidencës.

Vendimi përfaqëson një hap të rëndësishëm për Departamentin e Drejtësisë të SHBA dhe ka të ngjarë të hapë rrugën që Prokuroria të vazhdojë me gjyqet e ekstremistëve të tjerë kryengritës.

Vendimi ka të ngjarë të inkurajojë hetuesit, puna e të cilëve është zgjeruar përtej hetimit ndaj njerëzve që hynë në ndërtesën e Kongresit. Ata do të fokusohen gjithashtu në individë të tjerë të lidhur me përpjekjet e Trump për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Video e ditës