Osmani për Vuçiqin: Togeri i Millosheviqit dëshiron të shkatërrojë gjithçka që është arritur në rajon

Vjosa Osmani
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani / Foto: MPB

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që së bashku me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian, është arritur në rajon pas luftërave në ish-Jugosllavi. njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Në faqen e saj në platformën “X” (ish Twitter), Osmani tha se – siç e quajti ajo Vuçiqin – “togeri” i ish-liderit serb, Sllobodan Millosheviq, i cili vdiq në paraburgimin e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë në vitin 2006. , ndërsa gjykohet për krime lufte në ish-Jugosllavi, nuk do të ketë sukses në qëllimin e tij.

- Më shumë se dy dekada pasi Millosheviçi shkatërroi Kroacinë, Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën, togeri i tij Vuçiç tani po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që kemi arritur së bashku me SHBA-në dhe BE-në: paqen, lirinë dhe bashkëjetesën midis komuniteteve të ndryshme. Ne do të punojmë me aleatët tanë dhe nuk do të lejojmë që këto arritje të shkatërrohen. Liria do të fitojë, ka shkruar Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës