Osmani për tragjedinë në Cetinje: Kosova është bashkë me Malin e Zi

Foto: EPA-EFE / BORIS PEJOVIC

Presidenti i Kosovës, Vjosa Osmani, me rastin e tragjedisë në qytetin malazez të Cetinjes, ku dje një person vrau dhjetë dhe plagosi disa të tjerë, tha se shteti i Kosovës dhe qytetarët janë “bashkë me popullin malazez në këto momente zie”, njoftoi korrespondent i MPB-së nga Prishtina.

Përmes faqes së saj në Twitter, Osmani i ka shprehur ngushëllimet koleges së saj malazeze. Milo Gjukanoviç Ai gjithashtu u uroi shërim të shpejtë familjeve të të vdekurve dhe të lënduarve.

“Të pikëlluar nga lajmi për të shtënat masive në Cetinje të Malit të Zi. I shprehim ngushëllimet tona Presidentit Gjukanoviç, familjeve që humbën më të dashurit e tyre dhe të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë. Ne qëndrojmë së bashku me popullin malazez në këto momente zie”, ka shkruar Osmani.

Një 34-vjeçar banor i Cetinjës ka vrarë dje me armë zjarri dhjetë bashkëqytetarë të tij, mes të cilëve dy fëmijë, para se të vritej vetë nga policia.

Për shkak të tragjedisë, Mali i Zi shpalli tre ditë zie kombëtare.

Video e ditës