Osmani për “Politico”: Me marrëveshjen që Malta të marrë kryesimin e OSBE-së, bota demokratike fitoi

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani

Ministrat e Jashtëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në takimin e kësaj jave në Shkup pritet të nënshkruajnë një marrëveshje për të zgjedhur Maltën si kryetaren e ardhshme të organizatës me bazë në Vjenë.

Portali i Brukselit “Politico” në analizën “Takimi i NATO-s mes mbështetjes së lëkundur për Ukrainën” thekson se lajmi për marrëveshjen paraprake për zgjedhjen e kryetarit të ri – i cili është kyç për mbajtjen e organizatës në funksion – është publikuar fillimisht nga Sigurimi. dhe Human Rights Monitor. Por ai thotë se plani përballet me kritika në Balltik dhe Ukrainë, të cilat e konsiderojnë kompromisin një fitore për Kremlinin. Rusia bllokoi ofertën e Estonisë për rolin, e cila kërcënoi të shkatërronte organizatën, thuhej në tekst.

Ministri i Jashtëm i Bujar Osmanit, i cili si kryetar aktual i OSBE-së ndërmjetësoi për arritjen e marrëveshjes, në një bisedë me gazetarin e “Politico” për zhvillimet, thekson se kompromisin nuk e konsideron fitore të Rusisë. Ai gjithashtu kujton deklaratën e tij se ai provoi të gjitha zgjidhjet e mundshme dhe fillimisht mbështeti plotësisht Estoninë - por në fund ai duhej të gjente një kandidat kompromisi.

- Mendoj se Rusia nuk ishte aq e kënaqur me punën e OSBE-së, tha ai, kur u pyet nëse humbja e Estonisë ishte një fitore ruse.

Sipas tij, duke e mbajtur OSBE-në “gjallë, funksionale... do të kemi një instrument”.

- Ne kemi fituar, botën demokratike, ata që ndjekin rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla. Dhe me këtë marrëveshje, organizata mund të them është e sigurt, thotë shefi i diplomacisë dhe kryetar i OSBE-së Osmani.

Organizata është përballur me kritika në Bruksel se ka tejkaluar qëllimin e saj dhe ka dështuar të parandalojë luftën në Ukrainë, por, siç thuhet në analizë, disa zyrtarë, përfshirë Osmanin, këmbëngulin se ajo mund të luajë një rol kyç në monitorimin e çdo armëpushimi ose traktati të mundshëm paqeje.

- Unë mendoj se OSBE-ja do të jetë ajo që do të hyjë nëse do të ketë paqe në Ukrainë, pohon ai.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov dhe sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken planifikojnë të marrin pjesë në takimin e së mërkurës në Shkup, Maqedonia e Veriut - por nuk janë planifikuar të takohen, raporton Politico.

Osmani konfirmoi praninë e Lavrov në një takim në Shkup më vonë këtë javë, duke shtuar se vendi ka dhënë të gjitha vizat dhe lejet e nevojshme të udhëtimit dhe tani është në negociata me Greqinë dhe Bullgarinë për të drejtat e fluturimit. Osmani komentoi edhe deklaratën e diplomatëve të paidentifikuar se disa ministra të BE-së nga vendet baltike, si dhe ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, mund të refuzojnë të marrin pjesë për këtë.

"Ne ende po punojmë që të gjithë t'i sjellim në Shkup", tha Osmani, duke shtuar se do të vazhdojë të avokojë për këtë edhe sot në takimin e NATO-s.

I pyetur se kush do të takohet me Lavrovin, duke qenë se shefi i diplomacisë ruse ka pohuar se disa shtete perëndimore kanë kërkuar takim me të derisa ai ishte në Shkup, Osmani nuk ka pranuar të zbulojë agjendën, shkruan “Politico”.

Ministrat e jashtëm të 57 vendeve anëtare të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) pritet të takohen më vonë këtë javë për të nënshkruar një marrëveshje për të zgjedhur Maltën si kryetaren e ardhshme të organizatës me bazë në Vjenë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës