Osmani: Është koha që të gjitha vendet të qëndrojnë në anën e Ukrainës

epa10690260 Vjosa Osmani, Presidentja e Republikës së Kosovës flet në Parlamentin Evropian në Strasburg, Francë, 14 qershor 2023. Seanca do të zgjasë nga 12 deri më 15 qershor. EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha në Samitin e Paqes në Ukrainë në Zvicër se Kosova mund të ndajë historinë e saj se si nga një shtet i ndërtuar nga e para, u shndërrua në “shembull të demokracisë dhe aleancave të fuqishme”, raporton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Duke iu referuar situatës aktuale në Ukrainë, Osmani, siç njofton shërbimi për shtyp i Presidencës, theksoi se paqja është e lidhur edhe me drejtësinë për viktimat që kanë pësuar gjatë luftës.

- Siç e dimë nga përvoja jonë e hidhur në Kosovë, nuk mjafton thjesht ta shikojmë paqen si një koncept të izoluar, sepse në masë të madhe varet nga drejtësia, drejtësia për viktimat, për ata që kanë vuajtur më shumë gjatë luftës. Si Kosovë, besoj se jemi në pozitë me të gjithë pjesëmarrësit e tjerë të këtij Samiti që të ndajmë historinë tonë, historinë e Kosovës si shtet që u ndërtua nga e para, si shtet që vuajti dhe sakrifikoi shumë. Por ne jemi kthyer në shembull të demokracisë dhe aleancave të fuqishme – tha Osmani.

Presidentja e Kosovës, sipas një komunikate të kabinetit të saj, ka thënë se është koha që të gjitha vendet të dalin në anën e Ukrainës, siç u bë për Kosovën gjatë luftës.

- Ashtu siç ishin të nevojshme aleancat për të shpëtuar Kosovën nga regjimi gjenocidal, është po aq e rëndësishme që tani, kur e gjithë arkitektura e sigurisë në Evropë kërcënohet nga agresioni rus, të qëndrojmë të gjithë së bashku në të njëjtat vlera dhe të mbrojmë të njëjtat parime. ... siç i mbronin në vitet e 90-ta në Kosovë – tha Osmani, duke cituar presidentin amerikan, Joe Biden, se në “momentet e vështira, rëndësi ka me kë qëndroni”.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës