Osmani: Qeveria do të vendosë nëse do të dalim nga “Ballkani i hapur”

Bujar Osmani/ Foto: Printscreen

Kandidati për president nga BDI dhe Fronti Evropian, Bujar Osmani, mbetet në qëndrimin e shprehur së fundmi se nisma “Ballkani i Hapur” është në kundërshtim me njërën nga dy shtyllat e saj – pajtimin e rajonit. Ai nuk e konteston thelbin e kësaj iniciative që mbështetet nga BE-ja dhe SHBA-ja, që është se duhet të sjellë pajtim dhe çlirim të potencialeve ekonomike, por njohuritë e tij për ngjarjet në Banjskë të Kosovës e shqetësojnë dhe ai. do ta informojë Qeverinë në seancën e parë të mbyllur.

- Do ta informoj Qeverinë për njohuritë e mia për zhvillimet në Banjskë dhe më pas do ta lë të vendosë se si do të vazhdojmë të sillemi ndaj “Ballkanit të Hapur”. Qeveria duhet të vendosë nëse është në përputhje me dy shtyllat prioritare. Shpresoj se Kosova dhe Serbia do t'i qetësojnë marrëdhëniet, sepse kjo është shumë e rëndësishme për ne, aq më tepër që të gjitha vendet e rajonit aspirojnë të bëhen pjesë e BE-së. Prandaj do të mbështes çdo iniciativë për ta tejkaluar atë mosmarrëveshje - tha Osmani duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në Odën Ekonomike të Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës