Osmani nesër në Bruksel për takimin final skrining ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut

Bujar Osmani - Ministër i Punëve të Jashtme / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani nesër do të jetë për një vizitë pune në Bruksel, ku së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje Evropiane, Bojan Maricic do të marrë pjesë në shqyrtimin dypalësh ndërmjet Komisionit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut për Kapitullin 31 – Politika e Përbashkët e Jashtme dhe e Sigurisë, që shënon fundin e procesit të shqyrtimit që filloi vjeshtën e kaluar.

Siç njofton MPJ, në agjendën e nesërme të Osmanit është Samiti BE-Ballkani Perëndimor, organizuar nga grupi i njohur i Brukselit Friends of Europe. Përveç Osmanit, ministrat e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dhe Malit të Zi, Igli Hasani dhe Maida Gorcevic, do të marrin pjesë edhe përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak, në seancën me titull "Zgjerimi i BE-së: domosdoshmëria e re gjeopolitike". Drejtori i Përgjithshëm i Komisionit Evropian për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Gert Jan Kopmann, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu, ambasadori i SHBA në Serbi, Christopher Hill, si dhe ish-Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Stefan Fille.

Gjatë qëndrimit në Bruksel, Osmani do të zhvillojë takime dhe biseda bilaterale me kolegët e tij nga rajoni si dhe me përfaqësues të lartë të Unionit, njoftojnë nga MPJ.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË