Osmani: Dialogu strategjik me SHBA-në nuk është zëvendësues i integrimit evropian, por është plotësues i tij

Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme / Foto: MPB

Dialogu strategjik me SHBA-në nuk është alternativë, por është plotësues i procesit të integrimit në BE. Nuk presim veto të re nga Bullgaria, u përgjigj shefi i diplomacisë Bujar Osmani në konferencën e përbashkët për media në Qeveri me kryeministrin Dimitar Kovaçevski kushtuar planit të miratuar të aktiviteteve në kuadër të Dialogut Strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së.

- Është e vërtetë që dialogu strategjik u inicua nga ne kur nuk ishte e sigurt nëse do të fillonin negociatat. Sepse ne ndjemë se kemi nevojë për një proces të tillë në të cilin do të monitorohen të gjitha aspektet e zhvillimit të shoqërisë - politika kundër korrupsionit, sundimi i ligjit, ata kapituj që ekzistojnë në BE. Dhe kështu nisi kjo ide, kur nuk ekziston një mekanizëm i tillë për të pasur këtë mekanizëm. Fatmirësisht ia dolëm të kishim të dy mekanizmat, pra të kishim dy duar që na shtyjnë në progres dhe drejt BE-së, pra nuk është alternativë, por plotësuese e procesit të integrimit në BE. Pra, politika antikorrupsion, shteti i së drejtës, të gjithë ata mekanizma që ka SHBA-ja, mbështetja që do t'i japë drejtësisë do të na ndihmojë të arrijmë më shpejt kriteret e anëtarësimit në BE. Pra, janë fjalë për fjalë dy duar që do ta mbajnë vendin në zhvillim të vazhdueshëm. Nuk parashikoj asnjë veto. Rruga e Maqedonisë së Veriut ka hyrë në një fazë të pakthyeshme drejt anëtarësimit në BE, nuk do të jetë e lehtë, do të ketë shumë sfida, me shumë mundësi do të ketë përshkallëzime të tilla, por këto janë vetëm amplituda gjatë rrugës, drejtimi nuk do të ndryshojë përfundimisht. , tha Osmani në pyetjen e një gazetari.

Në lidhje me përshtypjen se kur marrëdhëniet me Bullgarinë janë në nivel shumë të ulët, dialogu me SHBA-në përsëri intensifikohet, Osmani tha se ka vazhdimësi sa i përket dialogut strategjik dhe pas përcaktimit të temave të këtij dialogu, një grup punues. u formua e cila së bashku me administratën amerikane krijuan projekte konkrete në korniza afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata.

- Në momentin kur janë maturuar kushtet që të gjitha projektet të pranohen nga të gjitha institucionet, të pranohen nga pala amerikane, ato kaluan në Qeveri dhe tashmë po informojmë opinionin se po hyjmë në një kapitull të ri në marrëdhëniet me. Shtetet e Bashkuara kur të kalojë korniza e vitit 2008 për partneritet strategjik në aspektin e veprimit, bëhet një instrument i gjallë që do të thellojë marrëdhëniet dhe sigurisht do të sjellë më shumë stabilitet, më shumë zhvillim, më shumë ekonomi dhe shkëmbim kulturor mes dy vendeve tona, tha Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës